top of page
The Results Are In...
Winning rosettes and prizes without leaving the yard!

Online Showing Results

OCTOBER 2022

Judged from all the Arena Champions - THE SUPREME CHAMPION of the show is...
Congratulations to Abby Brayfield & Tas Valley Ernie 
Winners of Best UK Native Breed and Arena One Champion.

 

A truly wonderful horse, superbly presented and showing all the credentials of the formidable Suffolk Punch breed earning him a win today. We can also celebrate a win for the breed, as The Suffolk is currently listed as an endangered species by The Rare Breeds Survival Trust.  

 

FULL RESULTS

ARENA ONE - Traditional Showing Breeds & Types

Class 1 – Best Ridden

Sponsored by The Ripley Collection 

1st – Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight

a super selection of photos showing a lovely way of going across multiple disciplines - congratulations

2nd – Joanne Critchlow & Stylo van de Edelweiss

3rd – Kathrytn West & Future Bliss

4th – Sibella Valentine & Eddy

5th – Sara McComb & Texas

6th – Megan Whitworth & Beauty II

7th – Polly Pickford-Swift & Southstone Legacy

8th – Ami Measor & Stamford Pride

Class 2 - Best In Hand

1st Ami Measor & Stamford Pride

2nd Polly Pickford-Swift and Moneyhills Nightlight

3rd Polly Pickford-Swift & Southstone Legacy

4th Katrina Chiverton & Cymro Annwyl (Welsh C 3yrs)

5th Faye Kirby & Withypoole Anstey Duke

6th Linda Graham & Dalesman of Combebank

7th Laurie LaMontagne & Peanut

8th Caroline Lamb & Sparks

 

Class 3 - Best Veteran 15+

1st Caroline Lamb & Sparks (31yrs) - lovely to see a horse in such great condition at 31 years old

2nd Linda Graham & Dalesman Comberbank (18yrs) - very smart veteran pony

3rd Rebecca Middleton & Ailleagan of Soay (28yrs)

4th Kate Hunt & Maximus Prime (22yrs)

5th Faye Kirby & Ty (26yrs)

6th Lucia Slatcher & Frankie (18yrs)

7th Laurie LaMontagne & Oatie (25yrs)

8th Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightingale (16yrs)

 

Class 4 - Youngstock

1st Debbie Kent & Maverick - very smart foal, he’s going to be very handsome when mature

2nd Sky Jackson & Twosday - such a cutie, will mature into a beauty

3rd Helen Bell & No Bucks Given

4th Heidi Gaskin & Ruby Tuesday

5th Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

6th Holly Taylor-Hart & Miss Foreverly

7th Vicki Stephens & Gold Dust

8th Brooks & Beale Family & Marco

 

Class 5 – Best All Rounder

Sponsored and judged by Nibbleze www.nibbleze.net

1st Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight

2nd Lucia Slatcher & Frankie

3rd Linda Graham & Dalesman of Combebank

4th Sara McComb & Texas

5th Rebecca Charles & Chantilly Lace

6th Libby Whitworth & Paso Doble

7th Laurie LaMontagne & Peanut

8th Alison Uttley & Charlie

 

Class 6 - Heinz 57 (Part Breeds)

1stSara McComb & Patch

2nd Robyn Broughton & Claybank Willow B

3rd Polly Pickford-Swift & Southstone Legacy

4th Mandy Knapp & Whisper

5th Ami Measor & Stamford Pride

6th Laurie LaMontagne & Bittersweet

7th Jodie Brewer & Misty

8th Faye Kirby & Ty (Ex x Anglo-Arab x Welsh D)

 

Class 7 - Best UK Native Breed

Judged by T. Weston - An incredible standard in this class, I could have placed you all!

1st Abby Brayfeild & Tas Valley Ernie - stunning horse, lovely movement, a joy

2nd Polly Pickford- Swift & Moneyhills Nightlight - A stunning new forest showing just how top class they are

3rd Pauline Sandland & Hynholme Gladiator - true to type and lovely head

4th Katrina Chiverton & Cymro Annwyl - a beautiful Welsh C

5th Linda Graham & Dalesman of Combebank

6th Faye Kirby & Duke

7th Julie Williams & Woody

8th Rebecca Middleton & Ailleagan of Soay

 

Class 8 - Dressage Divas

Judged by A. Rawson

1st Freja Noble-Jennings & Mackney Connie's Boy - a super shot showing real uphill balance

2nd Rebecca Charles & Chantilly Lace - a great selection of photos showing good balance throughout

3rd Joanne Critchlow & Stylo Van Den Edelweiss - lovely activity shown in this shot

4th Sibella Valentine & Eddie - great energy shown in all the photos

5th Linda Graham & Dalesman Of Combebank - a good way of going from this stunning native

6th Ami Measor & Stamford Pride - great action shot showing good activity of the hind leg

7th Rachel Saunders & Izzy - lovely relaxation shown in these photos

8th Victoria McCandless & Koolstyle - a good selection of photos showing a horse that is working correctly and happily 

 

Class 9 - Jumping Stars

Sponsored and judged by Airframe Assemblies Ltd 

1st Alison Uttley & Bay Lady - a lovely selection of jumping images including various jump combinations

2nd Ami Measor & Plucain - an exceptional jump well done

3rrd Lucia Slatcher and Frankie - A very nice jumping style

4th Polly Pickford Swift & Moneyhills Nightlight

5th Aurelia Hall Bromley & Fin

6th Jody Brewer & Misty

7th Jenna Ashman & Rodney

8th Libby Whitworth & Paso doble

ARENA ONE CHAMPIONSHIP

Champion:  Abby Brayfield & Tas Valley Ernie

Reserve Champion:  Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight 

Arena One Winners

ARENA TWO - Colours, Condition & Conformation - Photo Classes

Class 11 - Condition and Turn Out - Sponsored Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk 

Judged by T. Weston - A really hard class to judge, all marvellous condition

1st Katrina Chiverton & Cymro Annwyl  - in absolutely perfect condition and turned out impeccably

2nd Kathryn West & Future Bliss - A stunning horse, excellent plaits and again beautifully turned out

3rd Joanne Critchlow & Stylo Van de Eldelweiss - a well turned out Haflinger and immaculate rider

4th Caroline Lamb & Sparks

5th Polly Pickford-Swift & Southstone Legacy

6th Sara McComb & Back2Black

7th Robyn Broughton & Claybank Willow B

8th Ami Measor & Stamford Pride

 

Class 12 - Prettiest Mare

1st Charlotte Hill & Dottie

2nd Heidi Gaskin & Ruby Tuesday

3rd Sibella Valentine & Georgia van de Portemonnees

4th Karen Cooke & Tilley

5th Teri McNeil & Lili

6th Dakota Knapp & Peaches

7th Robyn Broughton & Claybank Willow B

8th Alison Uttley & Bay Lady

 

Class 13 - Handsomest Gelding/Stallion

1st – Polly Pickford-Swift & Buckland Brigadier - I love the proportions of his head and neck and such a kind eye, congratulations!

2nd – Linda Graham & Dalesman of Combebank

3rd – Diane Mackarsie & Kidby’s Lucky Ted

4th – Jane Merrett & Malachi

5th – Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

6th – Polly Pickford-Swift & Southstone Legacy

7th – Sibella Valentine & Eddy

8th – Carol Ashman & Ollie

 

Class 14 - Perfect Peepers (Eyes)

1st Laurie LaMontagne & Oatie

2nd. Abby Brayfield & Bear

3rd Karen Cook & Tilley

4th Kim Maclennan & Hamish

5th Mandy Knapp & Whisper

6th Linda Graham & Dalesman of Combebank

7th Debbie Kent & Maverick

8th Carol Ashman & Ollie

Class 15 - Best Head Shot

1st Faye Kirby & Duke

2nd Diane Mackarsie & Kidby's Lucky Ted

3rd Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight

4th Julie Williams & Woody

5th Carol Ashman & Ollie

6th Pauline Sandland & Hynholme Gladiator

7th Linda Graham & Dalesman of Combebank

8th Claire Watkin & Doyle

Special:

Teri McNeil & Molly

Rachel Saunders & Storm & George

 

Class 16 – Trottastic

Judged by A. Rawson

1st Sibella Valentine & Georgia Van De Portemonees - super activity in this shot

2nd Victoria McCandless & Koolstyle - super shot where he looks so happy and with a great length of stride

3rd Katrina Chiverton & Cymro Annwyl - super shot showing great energy and activity

4th Robyn Broughton & Gelliniog Kairon - super stride length on this little pony

5th Ami Measor & Stamford Pride - lovely activity in this photo

6th Heidi Gaskin & Ruby Tuesday - lovely activity and stride length

7th Linda Graham & Dalesman Of Combebank - lovely action shot showing uphill balance

8th Helen Bell & No Bucks Given - there's a lovely freedom about this pair

 

Class 17 - Best Canter or Gallop

Sponsored by Equine Craft by Nicky 

1. Julie Williams & Woody - super gallop photo

2. Ami Measor & Stamford Pride - lovely uphill canter

3. Rebecca Charles & Chantilly Lace - uphill and sitting nicely on hind leg

4. Brooks & Beale Family Peter & Marquis - super ground cover and showing speed

5. Laurie LaMontagne& Peanut - gosh, those front legs are off the ground

6. Jane Merrett & Fizz - showing a fair turn of speed

7th Jenna Ashman & Rodney - nicely balanced canter

8th Heidi Gaskin & Ruby Tuesday - a good stretch and length of stride

 

Class 18 Best Halt

Judged by A. Rawson

1st Sian Megson & Delta Beat - super square Halt, looking relaxed and on the aids

2nd Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight - on the aids and attentive

3rd Brooks and Beale family & Marquis - stunning horse looking proud and alert

4th Rebecca Charles & Chantilly Lace - square and obedient halt

5th Linda Graham & Dalesman Of Combebank - on the aids and attentive

6th Debbie Kent & Maverick - practicing his square halts for later in life

7th Katrina Chiverton & Cmyro Annwyl - looking alert and attentive

8th Ann Leckie & Dynamite - looking cute and ready for mischief 

 

Class 19 - Solid Colour

1st Pauline Sandland & Hynholme Gladuator - very smart pony in immaculately presentation

2nd Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight - beautiful pony and gorgeous coat

3rd Linda Graham & Dalesman of Comberbank

4th Faye Kirby & Duke

5th Caroline Lamb & Sparks

6th Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

7th Nicola Macey & Luna

8th Linda Graham & Glenedin Darcy.

Special: Vanessa Staight & PJ

ARENA TWO CHAMPIONSHIP

Champion:  Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

Reserve Champion:  Sian Megson & Delta Beat

Arena Two Winners

ARENA THREE - Fun Classes - Photo Classes 

 

Class 21 - Best Newcomer

1st Kathryn West & Future Bliss

2nd Kirsty Robertson & Bear

3rd Jane Merret & Malachi

4th Alison Uttley & Charlie

5th Faye Kirby & Duke (Exmoor)

6th Charlotte Morgan & Clonfad Blake

7th Alison Uttley & Bay Lady

8th Jane Merret & Fizz

 

Class 22 - Best Calendar Shot: August

Sponsored and judged by Papercuts By Hannah - A lovely autumnal class this month!

Well done everyone, and if the winner would like to pop me a message about their prize, that would be fab!

1st Kirsty Robertson & Bear

2nd Polly Pickford- Swift & Southstone Legacy

3rd Heidi Gaskin & Ruby Tuesday

4th Kim Maclennan & Molly

5th Jodie Brewster & Misty

6th Julie Williams & Woody

7th Anna Leckie & Dynamite and Ben

8th Vanessa Staight & PJ

 

Class 23 – Make Me Smile

Sponsored by Great Dunton Farm track livery 

1st Claire Evans Watkin & Ziggy

2nd Karen Cook & Tilley

3rd Claire Evans Watkin & Basil

4th Debbie Kent & Maverick

5th Dakota Knapp & Peaches

6th Vanessa Staight & PJ

7th Lucy Kettle & Wispa

8th Alison Uttley & Charlie

 

Class 24 – Between The Ears

Sponsored by Totally Turmeric 

1st Claire Watkins & Doyle Basil Buddy Stoner & Ziggy

2nd Karen Cook & Tilley

3rd Aurelia Hall Bromley & Finn

4th Lucia Slatcher & Frankie

5th Jen Attrill & Brynera Elins Last

6th Kim MacLennan & Annabel

7th Kirsty Robertson & Odd Job

8th Polly Pickford-Smith & Moneyhills Nightlight

 

Class 25 - Most Artistic Photo

1st – Jayne O’Connor McGowan & Jack & Denver – love this autumnal edit, so peaceful - congratulations!

2nd – Hannah Cornford & Pacha – great angle although I usually only see this when I have fallen off!!

3rd – Mandy Knapp & Whisper

4th – Kirsty Robertson & Bear

5th – Kim McLennan & Stromemore Exmoors

6th – Karen Cook & Tilley

7th – Brooks & Beale Family Jeanne & Hannah

8th – Abby Brayfield & Tas Valley Erni

 

Class 26 - Best Autumnal Scene inc. Halloween

1st – Karen Cook & Tilley – perfect composition with the chestnut horse blending in with the foliage - congratulations

2nd – Ingrid Jolley & Danny – very atmospheric

3rd – Polly Pickford-Swift & Southstone Legacy

4th – Polly Pickford-Swift & Moneyhills Nightlight

5th – Kirsty Robertson & Bear

6th – Caroline Lamb & Sparks (misty photo)

7th – Kim Maclennan & Annabel

8th – Laurie LaMontagne & Peanut

 

Class 27 – In Memory Of ...

Sponsored by Cotswold Jewellery 

1st Lynda Bullock & GeeGee

2nd Robyn Broughton & Darrio

3rd Sara McComb & Milo

4th Linda Graham & Glenedin Darcy

5th Robyn Broughton & Claybank Willow B

6th Faye Kirby & Folly

7th Katie Howard & Betty Boo

8th Chantal Rowlands & Geegee

Special: Candice & Sundae


Class 28 - Perfect Ponies

Sponsored by Star Equine & Animal Edits

1st Freja Noble-Jennings & Mackney Connies Boy

2nd Amelie Walker (7yrs) & Dobby (2yo)

3rd Laurie LaMontagne & Oatie

4th Sarah Jane King & Shandy

5th Amelia Judge & Willow

6th Linda Graham & Dalesman of Combebank

7th Faye Kirby & Duke

8th Caroline Lamb & Sparks

 

Class 29 Pet of the Month

1st Rebecca Maher & Mila

2nd Jane Merrett & Poppy & Malachi

3rd Kim Maclennan & Yogi

4th Ami Measor & Bertie

5th Heidi Gaskin & Trixie

6th Lynda Bullock & Tigger

7th Anna Leckie & Kite

8th Faye Kirby & Kopper

 

Class 31 In Hand Showing Video

1st Joanne Marsden & Thorneyside Chester - lovely straight horse

2nd Laurie LaMontagne & Captain Courageous - lovely mini, beautifully presented

3rd Rachel Saunders & Storm - nice example super glossy coat

4th Ami Measor & Stamford Pride

5th Laurie LaMontagne & Peanut

ARENA THREE CHAMPIONSHIP

Champion:  Freja Noble-Jennings & Mackney Connies Boy

Reserve Champion:  Claire Watkins & Doyle Basil Buddy Stone & Ziggy

Arena Three Winners