October 2021 Results



SUPREME CHAMPIONSHIP results - Judged by The Mane Show. 

THE SUPREME CHAMPION of the October 2020 show is  - 


Congratulations to Zoe Nicholls & Logan

Winner of Class 1 Best Ridden, Class 12 Condition and Turnout and Class 24 Best Calendar Shot under three different judges.

Superbly presented both ridden and Inhand and showing excellent condition. Looks a great fun horse who excels in many showing categories. A huge well done from all of us at The Mane Show.




prev next
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Zoe Nicholls & Logan






October Everyday Dressage Results UPDATED

All tests have been judged by Brenda Pamplin List 5. British Dressage Tests have been posted today and hopefully I will receive on Tuesday. Walk Test and Prix Caprilli have been sent electronically so I have the results. Will update as soon as sheets arrive.

Class ED01 Unmounted Test 1 (walk only)

1st Jill Hackett & Argento Rex 78.125%

2nd Jill Hackett & Welcome Addition 72.81%

3rd Donna Shimwell & Keith 72.50%

4th Donna Shimwell & Ronnie 71.56%

5th Jill Hackett & Aylesland Merlin 69.06%

6th Donna Shimwell & Arthur 67.50%

7th Amy Doherty & Nobby 65%


Class ED5 - Prix Caprilli Intro 3

1st Tash & Tide (Sally Bolton) 73.25%

2nd Amy Doherty & Nobby 69.25%

3rd Hayley Gunn 66.75%


EVERYDAY DRESSAGE BD RESULTS - Judged by Brenda Pamplin BD List 5

Class ED1 - Intro A(2008)

1st  Ali Taylor & Joey73.91%

2nd Vivien Lee & Carmela Mystique  68.91%

3rd  MJ & Charlie  67.60%

4th  Tanya Bunkell & Redwings Bucket  67.17%

5th  MJ & Ozzie  65.86%

6th  Éimhín Sagarzazu & Lightning 62.87%

7th  Hannah Hughes & Hamish  61.08%

8th  Rebecca Maher & Abanderada X1 60.43% (higher collectives)

9th  Hannah Hughes & Thunderpants  60.43%


Class ED2 - Prelim 14 (2006)

1st  Ruby Dennett & Aynsome Spring Storm 73.27%

2nd Tash & Tide (Sally Bolton)  65.19%

3rd  Izzie Ibbotson & Boycey  65.00%

4th  Hayley Gunn & Dylan  63.65%

5th  Rebecca Maher & Abanderada XI  61.35%


Class ED3 - Novice 34 (2009)

1st  Ruby Dennett & Aynsome Spring Storm 69.04&

2nd Vivien Lee & Carcelero X1V  66.66%

3rd  Stacey Barr & Danish Blues  66.42%

4th  Hayley Gunn & Dylan  64.28%

5th  Becky Wingett & My Bold Boy  64.04%


Class ED4 - Elementary 42(2008)

1st  Stacey Barr & Danish Blues 66.25%


Equestrian Showing Online


Arena One - Traditional Showing/Breeds & Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place


Class 1 – Best Ridden - Sponsored and judged By Cotswold Jewellery   https://www.cotswoldjewellery.co.uk/

Super collection of photos to choose from, I loved looking at all your beautiful horses

1. Zoe Nicholls & Logan

2. Morgan Oakley & Rosie 3

3. Robyn Broughton & Claybank Willow B

4. Emma Reader & Molly

5. Rebecca Charles & Chantilly Lace

6. Zoe Nicholls & Smartie

7. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

8. Ami Measor & Stamford Pride

Special

Dakota Knapp & Remy


Class 2 - Best In Hand - Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk.

1. Julie Williams & Woody

Super presentation and good movement

2. Chloe Richards & Bobby

3. Ami Measor & Stamford Pride

4. Tammy Burge & Moorfarm Bowman

5. Emma Reader & Molly

6. Zoe Nicholls & Logan

7. Elizabeth Buxton & Millie

8. Sara McComb & Back2Black


Class 3 - Best Veteran 15+

1st – Sue Knapman & Nanturrian Cue for Magic (29) – oldest in the class and still living his best life – congratulations

2nd – Emma Reader & Molly (21)

3rd – Jessica & Sophie Shatwell & Molly (21)

4th – Chloe Richards & Bobby (20)

5th – Ami Measor & Stamford Pride (20)

6th – Laurie LaMontagne & Oatie (18-23)

7th – Norah Dunhill & Spook (23)

8th – Hilary Wooldridge & Noddy (28)


Class 4 - Youngstock

1. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl(2yrs)

2. Yaz Roberts & Imanni Estopa(Arab Colt)

3. Jacqueline Rose & Janton Hello Donald, (3yrs)

4. Rachel Saunders & Storm(2yrs)

5. Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka Charm

6. Jane Merrett & Lightening

7. Jane Merrett & Merlin

8. Jane Merrett & Malachi


Class 5 – Best All Rounder - Sponsored and judged by Rachel from Nibbleze www.nibbleze.net

1. Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues

2. Lucia Slatcher & Friar’s Gap

3. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior).

4. Rebecca Charles & Chantilly Lace

5. Nicola Cooper & Nutty

6. Morgan Oakley & Rosie

7. Catherine Legg & Aztec Silverio

8. Lexee Dorman Chamberlain & Splish Splash



Class 6 - Irish Breeds Full/Part Bred

1. Sara Mcomb & Texas Lonestar(Trad Irish Cob)

2. Carolyn Wildgoose & Rosie (ISH)

3. Eileen Brooks & Haydons Broadway Bill (CBxID)

4. Claybank Willow B (IDx)

5. Zoe Nicholls & Smartie (ISH)

6. Sara Mcomb & Back2Black(Trad Irish Cob)

7. Zoe Nicholls and Logan (IDx)

8. Ami Measor & Stamford Pride (Appaloosa x ID)


Class 7 - Mountain & Moorland

1. Annabel Strome & Shenabhail lovely native pony doing the jobs he was bred to do.

2. Kirsty Robertson & Ciao Prince lovely pony

3. Joanne Marsden & Thorneyside Chester

4. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

5. Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

6. Lynda Bullock & Jay Jay

7. Sue Knapman & Tregereth Teren

8. Julie Williams & Woody


Class 8 - Dressage Divas

1. Emma Fletcher & Estudianta JM

2. Nicky Gee & Menno fan de klaste

3. Steph Brennan & CristianoZ

4. Kate Lingwood-White & Tommy

5. Rebecca Maher & AbanderadaXI

6. Rebecca Charles & Chantilly Lace

7. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

8. Hilary Wooldridge& Millie

Special

Hannah Bunting & Khalisa


Class 9 - Jumping Stars

1. Steph Brennan & Cristiano Z

2. Catherine Legg & Aztec Silverio

3. Lucia Slatcher & Friar's Gap

4. Rebecca Charles & Chantilly Lace

5. Ami Measor & Stamford Pride.

6. Caris Cooper & Tigger

7. Martha Dunhill & Xena

8. Annelie Callerius & Fonte da alegria


Class 10 - Heinz 57 (Part Breeds) Sponsored and judged by Airframe Assemblies Ltdwww.airframes.co.uk

1. Ami Measor & Stamford Pride (Appaloosa x ID)

2. Tammy Burge & Moorfarm Bowman

3. Robyn Broughton & Claybank Willow B (IDxTB)

4. Kate Lingwood-White & Tommy(TBxWelsh)

5. Dakota Knapp & Remy

6. Laurie LaMontagne & Bittersweet

7. Lyta Walker & Willow

8. Mandy Knapp & Whisper


prev next
  • Ami Measor & Stamford Pride (Appaloosa x ID)
  • Tammy Burge & Moorfarm Bowman
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Morgan Oakley & Rosie
  • Sue Knapman & Nanturrian Cue for Magic (29yrs)
  • Emma Reader & Molly(21yrs)
  • Julie Williams & Woody
  • Chloe Richards & Bobby
  • Sara Mcomb & Texas Lonestar(Trad Irish Cob)
  • Carolyn Wildgoose & Rosie
  • Steph Brennan & Cristiano Z
  • Catherine Legg & Aztec Silverio
  • Emma Fletcher & Estudianta JM
  • Nicky Gee & Menno fan de klaste
  • Katrina Chiverton & Cymro Annwyl(2yrs)
  • Yaz Roberts & Imanni Estopa(Arab Colt)
  • Annabel Strome & Shenabhail
  • Kirsty Robertson & Ciao Prince
  • Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues
  • Lucia Slatcher & Friar's Gap


Arena One Championship -  Results 


Champion 

Zoe Nicholls & Logan



Reserve Champion 

Julie Williams & Woody


 




Arena two - Colours, Condition & Conformation - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 

Class 12 - Condition and Turn Out - Sponsored Equine AnswersPremium Supplements www.equineanswers.co.uk

1. Zoe Nicholls & Logan

2. Emma Reader & Molly

3. Laurie LaMontagne & Oatie

4. Sue Knapman & Nanturrian Cue for Magic

5. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

6. Evangelina Webb & Polar

7. Robyn Broughton & Claybank Willow B

8. Zoe Nicholls & Smartie


Class 13 - Prettiest Mare

1. Heidi Gaskin & Ruby gorgeous

2. Millie Steinmann & Peggy so pretty

3. Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka Charm

4. Nicola Macey & Luna

5. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

6. Mary Beth Walker & Bethje Star Sport

7. Morgan Oakley & Rosie

8. Rachel Hurd & Tiffany


Class 14 - Handsomest Gelding/Stallion

1st – Katrina Chiverton & Cymro Annwyl – what a poser – gorgeous – congratulations

2nd – Jane Merrett & Malachi

3rd – Zoe Nicholls & Logan

4th – Steph Brennan & Christiano Z

5th – Hilary Woodridge & Billie

6th – Dakota Knapp & Remy

7th – Kate Lingwood-White & Tommy

8th – Vivien Lee & Carcelero XIV


Class 15 - Dressed To Impress

A lovely class to judge with fantastic costumes, such a lot of effort has been put into this class well done to everyone.

1. Andrea Wilkinson & Pablo

2. Joanne Marsden & Thorneyside Chester

3. Marybeth Walker & Black Beauty

4. Kirsty Robertson & Ciano Prince

5. Zoe Nicholls & Smartie

6. Isobel & Blaze(SamDyke)

7. Jacqueline Rose & Genai Menna

8. Amber Younce & Wahpe

Specials

Claire Evans Watkin & Buddy

Caris Cooper & Tigger


Class 16 - Best Head Shot - Sponsored by Jumpstack and More www.jumpstackandmore.co.uk

Stunning photos, such a difficult task in choosing.  Well done everyone.

1. Rebecca Charles & Chantilly Lace

2. Rachael Hurd & Tiffany

3. Kate Lingwood-White & Tommy

4. Zoe Nicholls & Logan

5. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

6. Marybeth Walker & Bethje Star Sport

7. Sarah Hall & Megs

8. Vanessa Staight & PJ


Class 17 – Trottastic

1st – Mandy Knapp & Whisper – cracking shot of an at liberty extended trot – congratulations

2nd – Deanna Burton & Sapphire – love this relaxed trot in a lovely outline

3rd – Robyn Broughton & Gelliniog Kairon

4th – Chloe Richards & Bobby

5th – Becky Charles & Plasdavrene Cidaka Charm

6th – Zoe Nicholls & Logan

7th – Rebecca Charles & Chantilly Lace

8th – Laurie LaMontagne & Bittersweet


Class 18 - Canter On

1. Andrea Wilkinson & Pablo. Lovely collected canter.

2. Vivien Lee & Carcelero X1V nice canter at Liberty

3. Lyta Walker & Willow

4. Deanna Burton & Sapphire

5. Becky Charles & Chantilly Lace

6. Laurie La Montagne & peanut

7. Dakota Knapp & Remy

8. Zoe Nicholls & Logan.


Class 19 Best Photo Edit - Sponsored and judged by Jo Star equine & animal edits

Martha please contact Jo via her page to discuss your prize

1. Martha Dunhill & Xena

2. Mandy Knapp & Whisper

3. Laurie LaMontagne & Peanut(Halloween)

4. Rebecca Charles & Chantilly Lace

5. Ruth Norbury & Diplomatic

6. Sophie Shatwell & Melody

7. Kirsty Robertson & Ciano Prince

8. Lynda Bullock & GEE GEE


Class 20 - Best Autumnal Scene Including Halloween

1st – Annelie Callerius & Fonta da Algria – I love the composition and colours of this photo – congratulations

2nd – Heidi Gaskin & Bentley – isn’t this just how our horses should look in Autumn – great shot

3rd – Marybeth Walker & Black Beauty – very dramatic gothic picture

4th – Claire Sallis & Teddy & Moon – inspired Halloween dressing up

5th – Laurie LaMontagne & Bittersweet

6th – Caroline Donaldson & Blue

7th – Kirsty Robertson & Ciano Prince (Halloween)

8th – Claire Evans Watkin & Buddy & Doyle


Class 21 Solid Colour

1. Nicky Gee & Menno fan de klaster

2. Andrea Wilkinson & Pablo

3. Vanessa Staight & PJ

4. Lynda Bullock & GEE GEE

5. Laurie LaMontagne & Peanut

6. Morgan Oakley & Rosie

7. Sara McComb & Back2Black

8. Chloe Richards & Tommy

prev next
  • Mandy Knapp & Whisper
  • Deanna Burton & Sapphire
  • Martha Dunhill & Xena
  • Mandy Knapp & Whisper
  • Annelie Callerius & Fonte da Algria
  • Heidi Gaskin & Bentley
  • Katrina Chiverton & Cymro Annwyl.
  • Jane Merrett & Malachi
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Emma Reader & Molly
  • Nicky Gee & Menno fan de klaster
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Joanne Marsden & Thorneyside Chester
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Rachael Hurd & Tiffany
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Vivien Lee & Carcelero X1V
  • Heidi Gaskin & Ruby
  • Millie Steinmann-Gilbert & Peggy

Arena Two Championship RESULTS


Champion 

Andrea Wilkinson & Pablo


Reserve Champion 

Nicky Gee & Menno fan de Klaster




Arena Three - Fun Classes - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place


Class 23 - Best Newcomer

1. Sophie Shatwell & Melody

2. Jessica Shatwell & Melody

3. Nicola Pullan & Izzy

4. Sarah Hall & Megs

5.Debbie Wilton & Bernie

6. Laura Frewer & Revel


Class 24 - Best Calendar Shot: October - Sponsored and judged by Hannah Papercuts By Hannah

Some lovely autumnal photos here! I love judging this class and seeing how the landscape progresses around the country (and world!) through the year! Well done everyone, and if the winner would like to contact me regarding their prize, that would be fabulous!

1. Zoe Nicholls & Logan – brilliant Halloween costume! Logan is so handsome too, so this wouldn’t be out of place on a calendar in October!

2. Sarah Hall & Megs – gorgeous photo, this made me smile!

3. Julie Williams & Woody – Woody looks snug as a bug in a rug, and I love the composition of this photo!

4. Kim Maclennan & Shenabhail – beautiful photo! Such an incredible background, and two very lucky ponies!

5. Caroline Davidson & Blue – Blue is such a beautiful horse! Beautiful composition too!

6. Sophie & Jessica Shatwell with Melody – lovely photo, such beautiful autumnal skies!

7. Kirsty Cyprus & Charlie – lovely photo, Charlie is very brave to be stood next to that wave!

8. Elizabeth Buxton & Millie – beautiful girl! The light in this phot is fabulous, it’s very well caught!


Class 26 – Between The Ears - Sponsored and judged by TotallyTurmericwww.totallyturmeric.co.uk

1. Laurie LaMontagne & Peanut

2. Justine Webb & Moomie

3. Lyta Walker & Honey

4. Andrea Wilkinson & Pablo

5. Sue Knapman 7 Nanturrian Cue for Magic

6. Sara McComb & Back2Black

7. Lucia Slater & Friar's Gap

8. Jacqueline Rose & Genai Menna


Class 27 - In Memory Of ... Sponsored by Diddy Delights and judged by Sam Dyke

Oh my... I love judging this class but it is Ssoo hard. You can really see the love for the horses /ponies in the photos. Always so hard.

Jane please contact Sam on her page to discuss your prize.

1. Jane Merrett & Blue (most adorable picture. Such a precious memory)

2. Robyn Broughton & Darrio

3. Donna Reynolds & Twinks

4. Amber Younce & Magnum

5. Joe Tash & Tide

6. Lucia Slatcher & Major

7. Lynda Bullock & Tara

8. Mandy Knapp & Shaka


Class 28 - Horsey Selfie

1 Vanessa Staight & PJ love this one looks like a photobomb selfie.

2 Sharon Abison Eppic

3 Caris Cooper & Tigger

4 Dakota Knapp & Remy

5 Sue Knapman & Tregereth Taren

6 Lucia Slatcher & Friars Gap

7 Jolene Bounday & Dare To Dream

8 Robyn Broughton & Gelliniog Kairon


Class 29 – My First Horse/Pony

A lovely class to judge and a lot of happy memories from the past and some in the making. Well done

1. Millie Steinmann-Gilbert & Peggy

2. Amy Doherty & Sammy

3. Cleo Sallis Teddy & Moon

4. Robyn Broughton & Trigger

5. Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues

6. Mandy Knapp & Oreo

7. Vanessa Staight & Heidi.

8. Sarah Washington & Lucian


Class 30 - Just For Kids

1. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

2. Chloe Richards & Tommy

3. Jessica Shatwell & Melody

4. Sophie Shatwell & Melody

5. Millie Steinmann-Gilbert & Sky


Class 31 – Cheeky Characters

1. Rachael Hurd & Kimi & Tiff

2. Donna Reynolds & Poppy

3. Millie Steinmann-Gilbert & Sky

4. Morgan Oakley & Rosie

5. Hannah Hughes & Thunderpants.

6. Amy Doherty & Nobby

7. Laurie LaMontagne & Captain Courageous

8. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

Special

Julie Williams & Woody


Class 32 Pet of The Month

Gorgeous pets, so hard to choose.

1. Amber Younce & Snickers

2. Heidi Gaskin & Ernie

3. Kim Maclennan & Mitch

4. Sharon Avison & Boris

5. Mandy Knapp & Hiro

6. Evangelina Webb & Bolly

7. Lexee Dorman Chamberlain & Oscar

8. Norah Dunhill & Stanley


Class 34 In Hand Showing Video

1. Laurie Lamontagne & Peanut

Well presented and super condition and turnout

2. Rachel Saunders & Storm

Well presented M/M good movement and condition

3. Elizabeth Buxton & Millie

Nice free movement and good presentation

4. Ami Measor & Stamford Pride

Well presented and super condition

5. Laurie LaMontagne & Captain Courageous

What a super little chap, excellent condition

6. Allison Morrison & Ragtime

Reallynice ride type with good stride

Specials

Nicola Pullan & Izzy

Nicely presented and good movement, could mature a little more

Lynda Bullock & Jay Jay

Super type, could settle in presentation a little more


Class 35 Ridden Showing

1. Ami Measor & Stamford Pride

Good looking Appaloos and well presented show

2.Ruby Dennett & Aynsome Spring Storm

Nice ride type and forward thinking

prev next
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Sarah Hall & Megs
  • Jane Merrett & Blue
  • Robyn Broughton & Darrio
  • Sophie Shatwell & Melody
  • Jessica Shatwell & Melody
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Chloe Richards & Tommy
  • Rachael Hurd & Kimi & Tiff
  • Donna Reynolds & Poppy
  • Vanessa Staight & PJ
  • Sharon Avison & Eppic
  • Laurie LaMontagne & Peanut
  • Justine Webb & Moomie
  • Millie Steinmann-Gilbert & Peggy
  • Amy Doherty & Sammy
  • Amber Younce & Snickers
  • Heidi Gaskin & Ernie
  • Julie Williams & Woody
  • Eileen Brooks & Victoria and Educado


Arena Three Championship RESULTS


Champion 

Millie Steinmann-Gilbert & Peggy


Reserve Champion 

loan Barrett & Rhoswen Dior (Blaze)





Class 31 -  SUPREME CHAMPIONSHIP -  Entries

prev next
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Julie Williams & Woody
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Nicky Gee & Menno fan de klaster
  • Millie Steinmann-Gilbert & Peggy
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)