November 2020 Results




SUPREME CHAMPIONSHIP results judged by The Mane Show. 

THE SUPREME CHAMPION of the November 2020 show is  - 

Pauline Roskilly & Ruby

Excellent turnout and condition, this horse is a true credit to you. Well done.




prev next
  • Pauline Roskilly & Ruby.



Everyday Dressage

Class ED01 Unmounted Test 2 (walk only)

1st Vicki Yates & Kez 76.78%

2nd Sarah Jane King & Candy 72.58%

3rd Nancy Souer & Sasha 71.07%

4th Lucy Cassidy & Wild Summer 67.14%

5th Chloe Barrett & Blaze 66.43%


Class ED1 - Intro B 2009

1st Frankie Parr & Bella 69.78%

2nd Jasmine Williams & Tulip 68.47%

3rd  Sarah Willson-Beare & Delicada MG 68.04%(collectives)

4th Katie McCaul & 68.04%

5th Roxanne Isbell & Nellie 67.39%

6th Aliya Thompson & Smokie 65.87%

7th Lucy Cassidy & Wild Summer 65.65% (Special)

8th Hannah Hughes & Thunderpants 65.00% (Special)


Class ED2 - Prelim 18 2016

1st Frankie Parr & Bella 67.88%

2nd Rebecca Reed 66.54%


Class ED 3 Novice 24

1st Eva Salvanou & The Irish Artist 70.87%

2nd Stacey Barr & Danish Blues 68.78%

3rd Jenni Evans & Mikey 67.61%


ED4 - Elementary 42

1st Stacey Barr & Danish Blues 69.53%

2nd Jenni Evans & Mikey 67.97%

3rd Lindsay Duckett & Zippy 64.53%


ED 5 Prix Caprilli Intro 2

1st Lindsay Duckett & Zippy 68.63%

2nd Lucy Cassidy 66.82%



Equestrian Showing Online

Class 1 – Best Ridden Horse/Pony

1st Phoebe Murray & Milly

2nd Amy Louise Harris & Waxwing Rigmarole.

3rd Hannah Powis & Narmi

4th Jacqueline Rose & Genal Menna

5th Zoe Nicholls & Logan

6th Robyn Broughton & Claybank Willow B

7th Hannah Bunting & Khalisa

8th Riley Boyes & Stella


Class 2 - Best In Hand Horse/Pony - Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk.

1st – Megan Rose Heaphy & Llanai Tiago – lovely photos showing the grace and expressive movement of the Welsh pony – congratulations

2nd – Amy Louise Harris & Waxwing Rigmarole – another super forward going Welsh pony in lovely condition

3rd – Penny O’Connor & Jack – immaculate turnout and very mannerly

4th – Pauline Roskilly & Ruby – super condition and movement

5th – Olivia Barrett & Chelsea – lovely selection of photos showing a smart mini at its best

6th – Julie Williams & Woody – nice forward going movement and lovely condition

7th – Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior) – lovely mannerly pony for its young handler

8th – Ava Moore & Rhoswen Prada – nice selection of photos in various situations and very well behaved for its young handler

Special – Hannah Powis & Dolly – beautiful home turnout and very polite and mannerly


Class 3 - Best Veteran age 15 +

1st Caroline Lamb & Sparks(30yrs)

2nd Hannah Hughes & Hamish(29yrs)

3rd Hannah Powis & Narmi(30yrs)

4th Amelia Edwards & Moonlight Titania(26yrs)

5th Jacqueline Rose & Bronson(26yrs)

6th Stephanie Tooze & Jester(22yrs)

7th Victoria McCandless & Koolstyle(20yrs)

8th Zoe-Jane Rose & Chalky(19yrs)


Class 4 - Youngstock

1st Vicki Stephens & Gold Dust

What a gorgeous goal

2nd Linda Joseph & Jimmy

Beautiful.

3rd Tammy Burge & Moorgate Bandsman

4th Bethany Cousins & Uptown girl

5th Ruth Norbury & Sparkland Cindy

6th Stephanie Tooze & Trenley Oreo

7th Carly Molzer & Apollo

8th Penny Scott & Martletwy Golden Wonder


Class 5 – Foreign Breeds

1st Carolyne Page & Cupido

2nd Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

3rd Laurie LaMontagne & Peanut

4th Dakota Knapp & Remy

5th Fiona Bott & Estan Park Alena

6th KJ Wells & GS Freckles Cowboy

7th Tiffany Hutson & Heritage Stable's Grace

8th Jasmine Williams & Tulip


Class 6 - Best All Rounder Sponsored and judged by Nibbleze

www.nibbleze.net

1st Sarah Jane Beveridge & Archie

2nd Riley Boyes & Welly

3rd Anna Gorman & Everaar

4th Hannah Powis & Narmi

5th Megan Whitworth & Beauty

6th Hannah Bunting & Khalisa

7th Sheila Clements & CasPar

8th Ruby Jones & Peter


Class 7 - Best Cob/Cob Type

1st Julie Williams & Woody

2nd Kirsty Cyprus & Charlie

3rd Hannah Gillard & Jasper

4th Robyn Broughton & Darrio

5th Hannah Powis & Dolly

6th Sally Knight & Rambling Rose

7th Zoe-Jane Rose & Chalky

8th Molly Sharpe & Bess


Class 8 - Combined Training - Sponsored and judged by Airframes Assemblies Ltd. www.airframes.co.uk

1st Pheobe Murray & Milly Beautifully positioned, lovely jumping well done

2nd Charlie Straddling & Missis Cindy

Lovely riding, very smart pony well done

3rd Beatrix Dugdale & My Dancer

Looking lovely well done

4th Hannah Bunting & Khalifa lovely jump well done

5th Letia O'Gorman & Oreo

Lovely well done

6th Aurelia Hall and Fi

Lovely well done

7th Megan Whitworth & Beauty

Lovely well done

8th Hannah Powis & Narmi

Lovely well done.


Class 9 - Thoroughbreds/Retraining of Racehorses (ROR)/Part Bred Open to all thoroughbreds/part breds. Sponsored and judged by Paper Cuts by Hannah

1st Daisy Irons & Ballyhaden - what a beautiful horse! And I think he knows it too!

2nd Anna O'Gorman & Everaard - a stunning all-rounder, showing that he's quite happy doing anything!

3rd Stacey Barr & Danish Blues - a gorgeous horse showing off fab paces and a lovely shiny coat.

4th Aurelia Hall & Fi - a lovely horse showing off her many talents.

5th Fiona Bott & Cool Luke - such a gorgeous horse, and he's obviously quite aware of his gorgeousness!

6th Amber Taylor & Colonel Whispers - another beautiful horse showing off his many skills.

7th Dawn Harrison & Scarlett Spring - beautiful horse, who looks lovely to ride.

8th Kirsty Cyprus & Pearl - beautiful horse, beautifully turned out.

Specials

Liv Moore and Kindler

KJ Wells and Storm Mist

I always love this class, and it was a pleasure to judge as always. So lovely to see these gorgeous horses thriving in the loving homes they all deserve. Well done to all.


Class 10 Concours D Elegance

1st Delaney Kenney & Aislynn

Stunning outfit and nice to see you side saddle

2nd Andrea Wilkinson & Pablo

3rd Joanne Marsden & Thorneyside Chester

4th Amy Louise Harris & Waxwing Rigmarole

5th Hannah Powis & Narmi

6th Kirsty Cyprus & Charlie

7th Linda Joseph & Jimmy

8th Holly Wells & Cypress Knees

Special

Delaney Kenney & Raina

Arena One - Traditional Showing/Breeds/Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per class




prev next
  • Phoebe Murray & Milly
  • Charlai Stradling & Missis Cindy.
  • Daisy Irons & Ballyhaden
  • Anna O'Gorman & Everaard
  • Delaney Kenney & Aislynn
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Carolyne Page & Cupido
  • Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette
  • Caroline Lamb & Sparks(30yrs)
  • Hannah Hughes & Hamish(29yrs)
  • Julie Williams & Woody
  • Kirsty Cyprus & Charlie
  • Phoebe Murray & Milly
  • Amy Louise Harris & Waxwing Rigmarole.
  • Vicki Stephens & Gold Dust(6mnths)
  • Linda Joseph & Jimmy
  • Sarah Jane Beveridge & Archie
  • Riley Boyes & Welly
  • Megan Rose Heaphy & Llanai Tiago
  • Amy Louise Harris & Waxwing Rigmarole


Class 10 - Arena One Championship Results -  


Champion:  Megan Rose Heaphy & Llanai Tiago


Reserve Champion:  Phoebe Murray & Milly



Arena two - Colours, Condition & Conformation - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per photo class

Class 12 - Condition and Turn out - Sponsored by Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk

What a difficult class to judge. On a different day, every entrant could have been worthy of a place in the top eight so I am only sorry that I couldn’t place you all.

1st – Pauline Roskilly & Ruby – what fantastic condition and shine. Perfect photos to show off the horse - congratulations

2nd – Penny O’Connor & Jack – he always looks at the top of his game

3rd – Amy Louise Harris & Waxwing Rigmarole – super condition for a breed that is so difficult to keep weight off

4th – Lyn White & Barley – a perfect photo showing off the horse’s great condition

5th – Jacqueline Rose & Genal Menna – a lovely selection of photos showing off the horse to its best advantage

6th – Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior) – another Welsh pony in super condition

7th – Robyn Broughton & Claybank Willow B – a super hunter type in top condition

8th – Dakota Knapp & Remy – I love the plaits



Class 13 - Charming Chestnuts, Palominos & Duns

1st loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

2nd Pamela Watmough & Corrio

3rd Laurie LaMontagne & Oatie

4th Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist

5th KJ Wells & Maggie Sheik

6th Carly Molzer & Red

7th Ava Moore & Rhoswen Prada

8th Hannah Bunting & Khalisa


Class 14 – Beautiful Bays & Blacks

1st Jacqueline Rose and Genal Menna. Lovely horse.

2nd Carolyn Wildgoose & Darksies Midnight Silhouette. Beautiful

3rd Laurie La Montagne &Peanut.

4th Brenda Ross &Cadillac Kid

5th Sharon Alison & Eppic

6th Laurie LaMonragne & Captain Courageous

7th Fiona Bott & Cool Luke

8th Amelia Edwards & Weatheroak Manor Justin


Class 15 - Classy Coloureds (skewbald, piebald, roan, appaloosa,etc)

1st Tammy Burge & Moorfarm Bandsman(3yrs)

2nd Sarah Jane Beveridge & Dexter

3rd Zoe Nicholls & Logan

4th Deborah Lee & Apollo

5th KJ Wells & GS Freckles cowboy

6th Olivia Barrett & Chelsea

7th Mandy Knapp & Whisper

8th Molly Sharpe & Ellie




Class 16 - Gorgeous Greys

1st Andrea Wilkinson & Pablo

2nd Daisy Irons & Ballyhaden

3rd Ian Childs & Smokie

4th Sara Trevis & Rosie

5th Phoebe Murray & Misterio Brilliante

6th Riley Boyes & Stella

7th Amber Taylor & Colonel Whispers

8th Holly Wells & November Rain


Class 17 - Sleeping Beauties - Sponsored and judged by TotallyTurmeric

www.totallyturmeric.co.uk

1st Donna Shimwell & Arthur

2nd Rachael Hurd & Kimi

3rd Gill Gould & Grit

4th Helen Dixon & Riverderry

5th Hannah Hughes & Thunderpants

6th John Wray & Izzy

7th Linda Joseph & Shine & Foxy

8th Zoe Nicholls & Smartie


Class 18 - Best At Home Photo - Sponsored and judged by Great Dunton Farm track livery www.greatdunton.co.uk

1st Ava Moore & Rhoswen Prada

2nd Jake McCarthy & Cwmbont Fintain

3rd Zoe Nicholls & Smartie

4th Sharon Avison & Eppic

5th Ruby Jones & Peter

6th Julie Williams & Woody

7th Hannah Bunting & Khalisa

8th Hannah Powis & Narmi.


Class 19 – Prettiest Mare

1st Beatriz Dugdale & My Dancer, very pretty

2nd Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette. beautiful girl.

3rd Ava Moore & Prada

4th Jacqueline Rose and Genal Menna

5th Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist

6th Helen Dixon & Riverderry

7th Robyn Broughton & Claybank Willow B

8th Becky Webb & Queen Bee.


Class 20 - Handsomest Gelding

1st Sheila Clements & Casper. He’s just lovely

2nd Carolyne Page & Cupido. Handsome chap.

3rd Zoe-Jane Rose & Chalkie

4th Kelsey Normandin & Rowdy

5th Jacqueline Rose & Bronson

6th Brenda Ross & No Doubt I’m a star

7th Holly Lovett & Ashfields Rusty

8th Ian child’s & Smokie.


Class 21 - My First Pony

That was a fantastic class, but oh so hard to judge, loved the oldies. Well done everyone.

1st Hannah Bunting & Smartie

2nd Julie Williams & Dandy

3rd Sally Knight & Blue Smoke

4th MadisonClement & Maisie

5th Dakota Knapp & Bella

6th Sarah Jane King & Shandy.

7th Aubree-Olympia Shepherdson & Dinah Girl

8th Mandy Knapp & Oreo




prev next
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Daisy Irons & Ballyhaden
  • Tammy Burge & Moorfarm Bandsman(3yrs)
  • Sarah Jane Beveridge & Dexter
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Pamela Watmough & Corrio
  • Hannah Bunting & Smartie
  • Julie Williams & Dandy
  • Pauline Roskilly & Ruby.
  • Penny O'Connor & Jack
  • Donna Shimwell & Arthur
  • Rachael Hurd & Kimi
  • Jacqueline Rose & Genal Menna
  • Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette
  • Ava Moore & Rhoswen Prada
  • Jake McCarthy & Cwmbont Fintain
  • Sheila Clements & Caspar
  • Carolyne Page & Cupido
  • Beatriz Dugdale & My Dancer
  • Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette


Class 20 - Arena Two Championship Results


Champion -  Pauline Roskilly & Ruby


Reserve Champion -  Tammy Burge & Moorfarm Bandsman





Arena Three - Fun Classes - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per  photo class 

Class 23 - Best Newcomer

1st Sarah Jane Beveridge & Arthur

2nd John Wray & Izzy

3rd Carolyne Page & Cupido

4th Jasmine Williams & Tulip

5th Sarah Willson-Beare & Delicada MG

6th Amelia Edwards & Moonlight Titania

7th KJ Wells & GS Freckles Cowboy

8th Daya Houghton & Woody


Class 24 - Best Calendar Shot November

1st Elizabeth Buxton & Millie

2nd Pauline Roskilly & Ruby

3rd Kirsty Cyprus & Charlie

4th Laurie LaMontagne & Oatie

5th Rachael Hurd & Norm

6th Linda Joseph & Foxy

7th Jasmine Williams & Tulip

8th Sarah Jane Beveridge & Arthur


Class 25 - Make Me Smile - Sponsored and judged by Star equine & animal edits

1st Vicky Stephens & Wonky Donkey

Please contact sponsor via page for prize

2nd Rachael Hurd & Kimi

3rd Julie Williams & Woody

4th Hannah Hughes & Thunderpants

5th Ruby Jones & Pete

6th JJ wells & Maggie Sheik

7th Kirsty Cyprus & Charlie

8th Paige Perret & Spyro


1st – Penny O’Connor & Jack & Merlin – as soon as I saw this, it made me go aawwww, love it – congratulations

2nd – Emma Jayne Woolfe & Sophie

3rd – Laurie LaMontagne & Captain Courageous

4th – Ava Moore & Rhoswen Prada

5th – Aurelia Hall & Merry & Pippin

6th – Hannah Hughes & Hamish & Thunder

7th – Vicki Stephens & Wonkey Donkey & Gold Dust

8th – Sarah McComb & Patch & Texas


  Class 27 - In Memory Of - Dedicated and judged by Dakota and Mandolyn Knapp In memory of Bella.

1st - John Wray & Morningstar

2nd - Penny O'Connor & Ashdown Grey Prince

3rd - Saphena Bell & Jeff

4th - Olivia Barrett & Lucy

5th - KJ Wells & Rile You Up

6th - Carolyn Wildgoose & Prince

7th - Megan Rose Heaphy & Bill

8th - Kelsey Normandin & Chick

This was not an easy class to judge with the beautiful collection of memories entered.


Class 28 - Best Action Shot

1st Sarah Barkel & Iguazu

2nd Penny O'Connor & Jack

3rd Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist

4th Mandy Knapp & Whisper

5th Kelsey Normandin & Chick

6th Kayleigh-Jo Greensmith & Perriland Gold Digger

7th Sara McComb & Back2Black

8th Sharon Avison & Eppic


Class 29 Happy Hacking

1st – Megan Whitworth & Beauty – looking at these photos just gave me a sense of joy - congratulations

2nd – Kirsty Cyprus & Charlie – a lovely selection of photos – lucky Charlie

3rd – Vicki Stephens & Wonkey Donkey – I love the action shots

4th – Lucy Bowden & Burley – some lovely autumn colours in these photos

5th – Brenda Ross & Cadillac Kid (2) – a very atmospheric photo

6th = Daya Houghton & Ellie – another selection of happy shots

7th – Angel & Setley Plain Stanley – I love the picture crossing the wooden bridge – what a star he is

8th – Zoe-Jane Rose & Charlie – a lovely shot of a rider taking pleasure from being out with her horse


Class 30 - Just For Kids Sponsored by Jumpstack and More Jumpstack and More

www.jumpstackandmore.co.uk

1st Jack & Sparks(Caroline Lamb)

2nd loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

3rd Paige Perrett & Spyro

4th Tasha(Sally Bolton) & Tide

5th JJ Wells(4yrs) & Maggie Sheik

6th Ava Moore & Rhoswen Prada

7th Fifi & Rheo (Deb Lee)

8th Kenzie Waller(4yrs) & Little Mac Attack(8yrs)


Class 31 - The Mane Show Christmas Card - Judged by The Mane Show

What a great fun class and thank you to all entrants. We are planning to post a card each day on the run up to Christmas, the winning card will appear on Christmas day.

1st Amber Taylor & Colonel Whispers.

2nd Laurie LaMontagne & Captain Courageous

3rd Sharon Avison & Eppic

4th Penny O'Connor & Merlin

5th Jacqueline Rose & Bronson, Henry Stanley Menna

6th Julie Williams & Woody

7th Rachael Hurd & Kimi & Friend

8th Pauline Roskilly & Ruby


Class 32 Pet Of The Month - Sponsored and judged by Meeces to pieces

1st Rachael Hurd & Jess

Please contact the sponsors page to discuss prize

2nd Fiona Bott & Mac

3rd Robyn Broughton and Ben

4th Sharon Avison & Boris

5th Carolyn Wildgoose & Lucy & Charlie

6th Mandy Knapp & Aleu

7th Tiffany Hudson & Buddy

8th Sara Mcomb & Nelly


Class 34 - Inhand Showing Video

1st Laurie LaMontagne & Peanut

Super example of breed type, excellent turnout/condition. Well done.

https://youtu.be/w1FsjLuatBE

2nd Joanne Marsden & Thorneyside Chester

Lovely example of breed, looks really fit. Well done

3rd Laurie LaMontagne & Captain Courageous

Super condition and movement, keep straight back to camera in trot.

4th Jasmine Williams & Tulip

Good type and nice free movement.

5th Ruby Dennett & Monaco

Really nice type and moves well, try to keep straight in trot coming back to camera. Well done.

Class 35 - Ridden Showing Video

1st loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

Super First Ridden presentation well done.

https://youtu.be/4dTKzhWDXbA

2nd Jasmine Williams & Tulip

Forward movement and good type, canter needs a little more balance. Well done.

prev next
  • Elizabeth Buxton & Millie
  • Pauline Roskilly & Ruby
  • Sarah Barkel & Iguazu
  • Penny O'Connor & Jack
  • Rachael Hurd & Jess
  • Fiona Bott & Mac
  • Rachael Hurd & Kimi
  • Vicki Stephens & Wonky Donkey
  • Jack & Sparks(Caroline Lamb)
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Amber Taylor & Colonel Whispers.
  • Laurie LaMontagne & Captain Courageous
  • John Wray & Morningstar
  • Penny O'Connor & Ashdown Grey Prince
  • Sarah Jane Beveridge & Arthur
  • John Wray & Izzy
  • Megan Whitworth & Beauty
  • Kirsty Cyprus & Charlie
  • Penny O'Connor & Jack & Merlin
  • Emma Jayne Wolfe & Sophie


Class 37 - Arena Three Championship Results 


Champion: Sarah Jane Beveridge & Arthur


Reserve Champion:  Penny O'Connor & Jack and Merlin




Class 38 - SUPREME CHAMPIONSHIP Entries;




prev next
  • Megan Rose Heaphy & Llanai Tiago
  • Phoebe Murray & Milly
  • Pauline Roskilly & Ruby.
  • Tammy Burge & Moorfarm Bandsman(3yrs)
  • Sarah Jane Beveridge & Arthur
  • Penny O'Connor & Jack & Merlin