June 2021 Results



SUPREME CHAMPIONSHIP results judged by The Mane Show. 

THE SUPREME CHAMPIONS of the June 2021 show are -

Congratulations.... Cassie James & Anchor Odyssey

A super 2 year old Exmoor Colt with such a lot of presence, well proportioned, superbly presented and turned out, and sure this pony will have a successful showing future ahead. A credit to you, well done.




prev next
  • Cassie James & Anchor Odyssey(Exmoor)

Everyday Dressage Class ED01  Unmounted Test 1 (walk only)

Everyday Dressage - Results

British Dressage Judge - Ade Lanigan List 5


Class ED01 Unmounted Test 1 (walk only)

1st Alison Rush & Juana 72.81%

2nd Hayley Carter & Cwmstar Charlie 71.25%

3rd Suzi Adams & Sabo Snowflake 70.00%

4th Jill Hackett & Aylesland Merlin 68.12%

5th Donna Shimwell & Ronnie 67.50%

6th Bethany Bond & Simba 65.62%


Class ED1 Introductory C(2016)

1st MJ & Charlie 71.08% (equal on collectives)

1st Donna Shimwell & Ronnie 71.08% (equal on collectives)

2nd Lauren Marsh & Cologne 69.56%

3rd Lauren Bone & Ozzie 69.13%

4th Emily Millar & Pennywitch 68.69%

5th Megan Whitehouse & Myspires Epik Eclipse 67.82%

6th Kirsty Cyprus & Charlie 67.60%

7th Hannah Hughes & Thunder 65.43%

8th Rebecca Maher & Abanderada XI 65.00%

9th Amy Doherty & Nobby 63.69%

10th Hannah Hughes & Hamish 62.61%


Class ED2 - Prelim 12 (2005)

1st Lauren Marsh & Cologne 69.63%

2nd Nina Winrow & Two Tone Bertie 69.26%

3rd Lucy Fell & Horsin Around 68.70%

4th Amy Harrison & Mylo 68.33%

5th Izzy Hirons & Benji 67.41%

6th Rebecca Reed 65.55%

7th Hayley Gunn & Dylan 64.26%

8th Hannah Hughes & Thunder 60.74%


Class ED3 - Novice 30 (2006)

1st Stacey Barr & Danish Blues 68.08%

2nd Jenni Evans & Mikey 67.69%

3rd Lucy Fell & Horsin Around 67.11%


Class ED4 - Elementary 42 2008

1st Stacey Barr & Danish Blues 67.34%

2nd Victoria Mccandless & Koolstyle 67.03%

3rd Evangelia Genovefa & The Irish Artist 66.56%

4th Jenni Evans & Mikey 65.52%


Class ED5 - Prix Caprilli Intro 1

1st MJ & Charlie 69.54%

2nd Izzy Hirons & Benji 69.32%

3rd Hayley Gunn & Dylan 68.86%

4th Donna Shimwell & Jac 68.18%

5th Tash & Tide (Sally Bolton) 65.91%


Equestrian Showing Online

Arena One - Traditional Showing/Breeds/Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per class.


Class 1 – Best Ridden - Sponsored by jsmake&mend

Judged by The Mane Show judge team

Judges Comment -Could I just say that sometimes, less is more. The class asks for demonstration of conformation and way of going. One photo may well evidence this rather than dilute a good photo with average ones.

1st – Eileen Brooks & Puma – lovely rider position, super way of going and absolutely stunning horse – congratulations

2nd – Pie Truno & Reno – great photos showing good rider control

3rd – Amber Dolan & Wendy – calm rider position and collection of the horse

4th – Hannah Nester & Gulliver’s Girl – super selection of photos showing great rider position

5th – Zoe Nicholls & Logan – a lovely coloured horse enjoying his job

6th – Ioan Barrett & Blaze – super pony working well for its young rider

7th – Rebecca Charles & Chantilly Lace – a pretty pony looking and going well

8th – Robyn Broughton & Claybank Willow B – a super hunter type


Class 2 - Best In Hand - Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk. Judged by The Mane Show team judges

1st – Megan Heaphy & Llanai Tiago – superb photos demonstrating the exaggerated Welsh movement – congratulations

2nd – Sam Davies & Tiny – lovely well turned out traditional

3rd – Tammy Burge & Moorfarm Bandsman – beautiful cross bred pony showing great presence

4th – Ami Measor & Stamford Pride – well collected forward movement

5th – Zoe Nicholls & Smartie – the horse looks very fit and well conditioned

6th – Mandy Knapp & Whisper – a very energetic forward movement

7th – Cassie James & Anchor Odyssey – a super proportioned pony in a classic pose

8th – Olivia Barrett & Chelsea – a lovely miniature with a nice way of going


Class 3 - Best Veteran 15+ Judged by The Mane Show team judges

1st Ruth Norbury & Diplomatic looking great at 25 years.

2nd Andrea Pantelis & GMP Rochester lovely condition (20yrs)

3rd Amber Dolan & Wendy (18yrs)

4th Deanna Burton & Billy (20yrs)

5th Faye Wressell & Stanley (17yrs)

6th Katy Walsh The willows Web Master (19yrs)

7th Zoe Nicholls & Logan (15yrs)

8th Amy Measor & Stamford Pride (19yrs)

Special

Lynda Bullock & Gee Gee(23yrs)


Class 4 - Youngstock

Judged by The Mane Show team judges

1st Tammy Burge & Moorfarm Bowman (yearling)

2nd Cassie James & Anchor Odyssey(2YRS Exmoor Colt)

3rd Amber Dolan & Arla(2yrs)

4th Ruth Norbury & Sparkland Cindy(3yrs Shire)

5th Robyn Broughton & Claybank Willow B (YEARLING)

6th Mali Tinney & Echo(1yr)

7th Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka Charm

8th Nicola Smith & Caladh Scotch Kissed (3mnths


Class 5 – Best All Rounder - Sponsored and judged by Nibbleze www.nibbleze.net

1st Pauline Roskilly & Ruby

2nd Lucia Slatcher & Friars Gap

3rd Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues

4th loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)

5th Laurie LaMontagne & Peanut

6th Bryony Allen & Dolly

7th Emilie Murphy & Lucy Lockette

8th Amber Dolan & Wendy


Class 6 - Dressage Divas

Judged by The Mane Show team judges

1st Sharon Avison & Eppic

2nd Karen Velleman & Westceffyl Victor

3rd Victoria Mccandless & Koolstyle

4th Rebecca Charles & Chantilly Lace

5th Amber Dolan & Wendy

6th Stephanie Brennan & Cristiano Z

7th loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)

8th Ruth Norbury & Diplomatic.


Class 7 - Jumping Stars

Judged by Hazel Wilson

1st Aurelia Hall & Fi

2nd Ami Measor & Stamford Pride

3rd Stephanie Brennan & Cristiano Z

4th Sharon Avison & Eppic (1)

5th Karen Velleman & Westceffyl Victor

6th Andrea Marsh & Cologne

7th Charlai Stradling & Bilbo Baggins

8th Zoe-Jane Rose & Chalky

Special

Lily Parker(11yrs) & Romeo


Class 8 - Showing Stars

Judged by The Mane Show team Judges

1st Rebecca Charles & Chantilly lace, beautiful horse, nice conformation in halt and showing good paces.

2nd Megan Heaphy & Llanai Tiago gorgeous pony beautifully presented.

3rd Pie Truro & Reno. Lovely horse shown in hand ridden astride and sidesaddle.

4th Hayleigh Cutler & Jack

5th Bryony Allen & Dolly

6th Andrea Marsh & Cologne

7th Zoe Nicholls & Smartie

8th Ami Measor & Stamford Pride


Class 9 - Mountain & Moorland Full/Part Bred

Judged by The Mane Show team judges

1st Cassie James & Anchor Odyssey(Exmoor)

2nd Tammy Burge & Tamrik wildcat(3yrs sec D)

3rd Megan Heaphy & Llanai Tiago

4th Sara McComb & Maggie May

5th loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)

6th Laurie LaMontagne & Oatie

7th Mali Tinney & Echo(Sec D)

8th Kelsey Officer & Oatie (Exmoor)


Class 10 - Heinz 57 (Part Breeds) Sponsored and judged by Airframe Assemblies Ltd LTD www.airframes.co.uk

1st Tammy Burgh & Moorfarm Bandsman

Beautifully shown well done

2nd Ami Measor & Stamford pride

Lovely striking horse well done

3rd Linda Bullock & Gee Gee

Lovely well done

4th Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted,

Beautiful, cob well done

5th Robyn Boughton Claybank Willow

Lovely horse well done

6th Chole Flounders & ThursdanVally Nene

lovely well done

7th Tanya Bunkell & Bucket lovely well done

8th Bryony Allen & dolly

Lovely well done

Tammy please can you message Andrea to discuss prize.

prev next
  • Eileen brooks & Puma
  • Pie Truono & Reno
  • Ruth Norbury & Diplomatic(25yrs)
  • Andrea Panteli & GMP Rochester (20yrs)
  • Tammy Burge & Moorfarm Bandsman (pba pbw st 4yrs)
  • Ami Measor & Stamford Pride
  • Cassie James & Anchor Odyssey(Exmoor)
  • Tammy Burge & Tamrik wildcat(3yrs sec D)
  • Megan Heaphy & Llanai Tiago
  • Sam Davies & Tiny
  • Rebecca Charles& Chantilly Lace
  • Megan Heaphy & Llanai Tiago
  • Tammy Burge & Moorfarm Bowman (yearling)
  • Cassie James & Anchor Odyssey(2YRS Exmoor Colt)
  • Sharon Avison & Eppic
  • Karen Velleman & Westceffyl Victor
  • Aurelia Hall & Fi
  • Ami Measor & Stamford Pride
  • Pauline Roskilly & Ruby
  • Lucia Slatcher & Friars Gap




Class 11 - Arena One Championship Results


Champion -  Cassie James & Anchor Odyssey



Reserve Champion - Megan Heaphy & Llanai Tiago





Arena two - Colours, Condition & Conformation - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per photo class

Class 12 - Condition and Turn out - Sponsored Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk

Judge’s comment: this was an exceptionally hard class to judge as the difference between entries was infinitesimal so congratulations to you all on the condition and presentation of your lovely horses. They are all a credit to you.

1st – Eileen Brooks & Urogallo – simply stunning, what a shine – congratulations

2nd – Pauline Roskilly & Ruby – fantastic condition and shine to her coat

3rd – Tammy Burge & Moorfarm Bandsman – great presence

4th – Pie Truono & Reno – lovely condition and side-saddle presentation

5th – Sara McComb & Back 2 Black (with handler) – superb cob in great condition for his type

6th – Caitlain Smith & Albert – another super cob

7th – Hayleigh Cutler & Jack – lovely turnout with all that white

8th – Robyn Broughton & Claybank Willow B – very smart hunter type


Class 13 - Prettiest Mare

Judged by The Mane Show team judges

1st Terri McNeil & Jessie so pretty

2nd Eileen Brooks & Orgullosa gorgeous

3rd Chloe Flounders Thursday Vallye Rene

4th Tammy Burge & Tamriel Wildcat

5th Mali Tinney & Echo

6th Caroline Ball Savannah

7th Mhairi Donald & Indie Rock Anthem

8th Rebecca Charles & Chantilly lace.


Class 14 - Handsomest Gelding/Stallion

Judged by The Mane Show team judges

1st – Sam Davies & Tiny – a picture perfect traditional – congratulations

2nd – Pie Truono & Pineapple

3rd – Sara McComb & Back 2 Black

4th – Zoe Nicholls & Smartie

5th – Stephanie Brennan & Cristiano Z

6th – Kelsey Officer & Oatie

7th – Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

8th – Dakota Knapp & Remy


Class 15 - Most Improved

Judged by The Mane Show team judges

1st Faye Wressell & Stanley. I think I’m a little in love! What a job you’ve done with him, well done.

2nd Hayley Adkins & Moma such a difference, not only in her condition but she looks so much more confident. Great job.

3rd Rebecca Macher & Abanderada XI

4th Amy Black & Arielle

5th Mhauri Donald & Indi Rock Anthem

6th Katy Walsh & The Willows Web Master

7th Hannah Nester & Gulliver

8th Lowry David & Solo


Class 16 - Best Head Shot

Judged by The Mane Show team judges

1st Andrea Marsh & Cologne

2nd Kelsey Officer & Oatie

3rd Zoe Nicholls and Logan

4th Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

5th Rebecca Charles & Chantilly Lace

6th Dakota Knapp & Remy

7th Emilie Murphy & Spring Lock.

8th Donna Shimwell & Jac.

Special

Chloe Flounders & Thursden Vallye Rene

Danielle Eales & Pebbles


Class 17 – Trottastic

1st Sam Davies & Tiny

2nd Eileen Brooks & Boso

3rd Rebecca Charles & Chantilly Lace

4th Mandy Knapp & Whisper

5th Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

6th Zoe Nicholls and Logan

7th Pie Truono & Reno

8th Laurie LaMontagne & Peanut


Class 18 - Canter On

Judged by The Mane Show team judges

1st Rebecca Charles & Chantilly Lace

2nd Laura Garcia & Ebony

3rd Emilie Murphy & Lucy Lockette

4th Sharon Avison & Eppic (2)

5th Morgan Oakley & Rosie

6th Mandy Knapp & Whisper

7th Faye Wressell & Stanley

8th Heidi Gaskin & Ruby -Tuesday


Class 19 Best Photo Edit - Sponsored by and judged by Star equine & animal edits

1st Laura Garcia & Ebony

2nd Rebecca Charles & Chantilly Lace

3rd Mandy Knapp & Whisper

4th Laurie LaMontagne & Peanut

5th Kez Dainty & Zigzag 1

6th Becky Webb & Queen Bee

7th Keeley Harvoutt & Coco

8th Morgan Oakley & Rosie

Laura please can you contact Jo via her page to claim your prize.


Class 20 - Life In Monochrome

Judged by The Mane Show team judges

1st Heidi Gaskin & Freddie

2nd Dakota Knapp & Remy

3rd Sharon Avison & Eppic

4th Zoe-Jane Rose & Chalky

5th Zoe Nicholls and Smartie

6th Lucia Slatcher & Friars Gap

7th Tash & Tide(Sally Bolton)

8th Katy Walsh & Derrynoose Murphy


Class 21 Solid Colour

Judged by The Mane Show team judges

1st Eileen Brooks & Aliado

2nd Vanessa Staight & PJ.

3rd Laurie LaMontagne & Peanut

4th Bryony Allen & Dolly

5th Pamela Watmough & Corrio

6th Robyn Broughton & Claybank Willow B

7th Lynda Bullock & Gee Gee

8th Jolene Bounday & Dare To dream


Class 22 - Arena Two Championship Entries

prev next
  • Faye Wressell & Stanley
  • Hayley Adkins & Moma
  • Laura Garcia & Ebony
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Sam Davies & Tiny
  • Pie Truono & Pineapple
  • Terri McNeil & Jessie
  • Eileen Brooks & Orgullosa
  • Heidi Gaskin & Freddie
  • Dakota Knapp & Remy
  • Eileen Brooks & Urogallo
  • Pauline Roskilly & Ruby
  • Sam Davies & Tiny
  • Eileen Brooks & Boso
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Laura Garcia & Ebony
  • Kelsey Officer & Oatie
  • Andrea Marsh & Cologne
  • Vanessa Staight & PJ.
  • Eileen Brooks & Aliado

Class 22 - Arena Two Championship Results 


Champion - Sam Davies & Tiny



Reserve Champion - Rebecca Charles & Chantilly Lace





Arena Three - Breeds & Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per  photo class 

Class 23 - Best Newcomer

Judged by The Mane Show team judges

1st Amy Doherty & Nobby

2nd Karen Velleman & Westceffyl Victor

3rd Scarlett Parkington & Jim

4th Cara Docherty & Mystic Art

5th Trish Bowden & Mabel(Lucy)

6th Robyn Broughton & Gelliniog Kairon

7th Chloe Flounders & Thursden Vallye Rene

8th Mali Tinney & Echo



Class 24 - Best Calendar Shot June - Sponsored and judged by Papercuts By Hannah

1st. Sara Trevis & Rosie

A magazine worthy photo. Simply stunning!

2nd. Morgan Oakley & Rosie

3rd. Kirsty Cyprus & Royal Premier

4th. Heidi Gaskin & Freddie

5th. Eileen Brooks & Urogallo

6th. Linda Joseph & Foxy

7th. Laurie LaMontagne & Oatie

8th. Dakota Knapp & Remy

Sara please can you contact Hannah via her page to discuss prize.


Class 25 – Make Me Smile Sponsored by Great Duntan Farm Track Livery www.greatdunton.co.uk

1st Bethany Bond & Simba

2nd Morgan Oakley & Rosie

3rd Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

4th Kelsey Officer & Oatie

5th Vanessa Staight & PJ.

6th Zoe Nicholls and Smartie

7th Orlena Henderson & Bonnie. Esther. Belle. Freda

8th Amber Dolan & Wendy


Class 26 – Happy Hacking - Sponsored and judged by Totally Turmeric www.totallyturmeric.co.uk

1st Pauline Roskilly & Ruby

2nd Linda Joseph & Foxy

3rd Hannah Bunting & Indiana

4th Kirsty Cyprus & Charlie

5th Ruth Norbury & Diplomatic

6th Lucia Slatcher & Friars Gap

7th Trish Bowden & Mabel

8th Pie Truono & Tilly


Class 27 - In Memory Of ... Sponsored and judged by Diddy Delights

What an amazing selection of gorgeous horses and ponies again this month, everyone is making judging this class harder each month.

1st. Kate Burton and Tears (what a beautiful memory to have of a beloved horse)

2nd. Hannah Nester and Gulliver

3rd. Marybeth Walker and Bob

4th. Sara Trevis and Rosie

5th. Amber Dolan and Megan

6th. Sara McComb and Milo

7th. Mandy Knapp and Shaka

8th. Amber Dolan and Wendy


Class 28 - Splish Splash Splosh

Judged by The Mane show team judges

1st Laura Garcia & Ebony

2nd Linda Joseph & foxy

3rd Andrea Wilkinson & Pablo

4th Hannah Hughes & Thunder

5th Kirsty Cyprus & Charlie 2

6th Ann and Rosie (Sam Dyke)

7th Cara Docherty & Tyson

8th Morgan Oakley & Rosie


Class 29 – Four Seasons

Judged by The Mane Show team judges

1st Hannah Hughes & Thunder

2nd Orlena Henderson & Esther

3rd Rebecca Charles & Chantilly Lace

4th Lucy Bowden & Burley

5th Amelia Judge & Willow

6th Laurie LaMontagne & Oatie

7th Mandy Knapp & Whisper

8th Zoe Nicholls and Smartie


Class 30 - Just For Kids - Sponsored by Jumpstack and More www.jumpstackandmore.co.uk Judged by The Mane Show team judges

1st Isobel & Prince (Sam Dyke)

2nd loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

3rd Ellie & Archie (Steph Brennan)

4th Chloe Founder's & Thursden Vallye Rene

5th Scarlett Parkington & Jim

6th Tash & Tide ( Sally Bolton)

7th Amelia Judge & Willow

8th Rosie & Bella & Roy

SPECIAL

Robyn Madison & Joe

Emily & Marco (Sam Dyke)


Class 31 – Magical Markings

Judged by The Mane Show team judges

Lovely class I was really taken by the winner lovely colour and markings

1st Annie Magnuson and Paint

2nd Ami measor and Stamford pride

3rd Dakota Knapp and Remy

4th Morgan Oakley and Rosie

5th Trish Bowden and Mabel

6th Laurie Montagne and Oatie

7th Hanna Hughes and Hamish

8th Ruth Norbury and Sparkland Cindy


Class 32 Pet of The Month

Judged by The Mane Show team judges

1st Mandy Knapp & Hiro

2nd Caroline Ball & Poppy

3rd Mali Tinney & Oakley

4th Carolyn Wildgoose Lucy Ckarlie & Tas

5th Lucia Slatcher & Casey

6th Katy Walsh & Dottie

7th Charlotte Murray & Chester

8th Dakota Knapp & Aleu


Class 34 In Hand Showing Video

Judged by The Mane Show team judges

1st Laurie LaMontagne & Peanut

https://youtu.be/w1FsjLuatBE

2nd Ami Measor & Stamford Pride

3rd Scarlett Partington & Jim

4th Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

5th Lynda Bullock & Gee Gee

6th Laurie LaMontagne & Captain Courageous


Class 35 – Ridden Showing Video

Judged by The Mane Show team judges

1st Ami Measor & Stamford Pride

https://youtu.be/VxAaAcAK3eI

2nd Ruby Dennett & Aynsome Spring Storm

3rd Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior


Class 33 - Arena Three Championship Entries

prev next
  • Sara Trevis & Rosie
  • Morgan Oakley & Rosie
  • Pauline Roskilly & Ruby
  • Linda Joseph & Foxy.
  • Kate Burton & Tears
  • Hannah Nester & Gulliver
  • Annie Magnuson & Paint
  • Ami Measor & Stamford Pride
  • Laura Garcia & Ebony.
  • Linda Joseph & Foxy.
  • Isobel & Prince(Sam Dyke)
  • loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Mandy Knapp & Hiro
  • Caroline Ball & Poppy
  • Hannah Hughes & Thunder
  • Orlena Henderson & Esther
  • Amy Doherty & Nobby
  • Karen Velleman & Westceffyl Victor
  • Bethany Bond & Simba
  • Morgan Oakley & Rosie

Class 33 - Arena Three Championship Results 


Champion - Laura Garcia & Ebony



Reserve Champion - Pauline Roskilly & Ruby




Arena Four- Video 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place -  £5 per video class. 















Class 34 - Supreme Championship Entries






prev next
  • Laura Garcia & Ebony.
  • Pauline Roskilly & Ruby
  • Sam Davies & Tiny
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Cassie James & Anchor Odyssey(Exmoor)
  • Megan Heaphy & Llanai Tiago