July 2020 Results



SUPREME CHAMPIONSHIP results judged by The Mane Show. 

THE SUPREME CHAMPIONS of the July 2021 show is - 

Congratulations...Tracy Weston & Glavens’s Velvet Touch

Beautifully presented and turned out. This horse shows a lovely athletic trot alongside super condition. Well done.







prev next
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch

Everyday Dressage  

EVERYDAY DRESSAGE - FULL RESULTS

British Dressage Tests

Judge - R.M. Dugay List 4


Class ED1 - Intro A 2008

1. Megan Whitehouse & Myspires Epik Eclipse 71.52%

2. Charlie & MJ 70.22%

3. Lauren Marsh & Cologne 69.56%

4. Hayley Gunn & Dylan 68.91%

5. Lauren Bone & Ozzie 68.48%

6. Sarah Wilson-Beare & Delicada MG 66.52%

6. Chloe Bee & Murphy 66.52%

8. Rebecca Maher & Abanderada XI 66.30%

9. Ruby Dennett & Aynsome Manor Storm 65.65%

10. Hannah Hughes & Dee 63.70%

11.Amy Doherty & Nobby 63.26%

12. Hannah Hughes & Thunder 61.52%


Class ED2 - Prelim 1 2006

1. Nina Winrow & Two Tone Bertie 68.68%

2. Rebecca Maher & Abanderada XI 65.26%

3. Suzi Wakefield & Spot On Con 64.73%

4. Izzy Hirons & Dylan 62.83%


Class ED3 - Novice 27 2007

1. Stacey Barr & Danish Blues 66.61%

2. Bethany Hyde & Molly 63.57%


Class ED4 - Elementary 44 2002

1. Stacey Barr & Danish Blues 66.60%


Class ED5 - Prix Caprilli Intro 3

1. Scarlett Parkington & Jim 69.25%

2. Grace Parkington & Melody 68.25%

3. Hayley Gunn & Dylan 68.00%

4. Tash & Tide (Sally Bolton) 66.75%


Class ED01 Unmounted Test 4 (walk only)

1. Alison Rush & Pingu 70.62%

2. Alison Rush & Juana 68.75% (collectives)

3. Donna Shimwell & Ronnie 68.75%

4. Jill Hackett & Aylesland Merlin 67.81%

5. Bethany Bond 66.85%




Equestrian Showing Online


Arena One - Traditional Showing/Breeds/Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place

Class 1 – Best Ridden Horse/Pony

1st – Tracy Weston & Glaven’s Velvet Touch – a stunning pony with a quiet, calm rider – congratulations

2nd – Rebecca Charles & Chantilly Lace – a nice selection of photos showing a lovely ridden pony

3rd – Sharon Avison & Eppic – a very nice horse with a good rider position over a number of paces

4th – Gemma Issac & Jessie – a fabulous ridden heavy horse

5th – Zoe Nicholls & Smartie – very correct rider position

6th – Ebony-Jo Rudd & Danny – a pony trying his heart out for his sympathetic rider

7th – Beverley Crispin & Nellie – a very enthusiastic traditional well handled by her rider

8th – Sarah Washington & Lucian – a very good collected horse


Class 2 - Best In Hand Horse/Pony - Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk.

1st – Tracy Weston & Glaven’s Velvet Touch – simply stunning and what a great action shot – congratulations

2nd – Tracy Weston & Glaven’s Touch of Magic – fantastic traditional with super turnout

3rd – Ami Measor & Stamford Pride – lovely demonstration of forward movement

4th – Sam Davies & Tiny – another lovely traditional and a great action shot

5th – Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette – a nice collected trot

6th – Zoe Nicholls & Smartie – looking fit and nicely turned out

7th – Megs Mason & Lacey – another lovely traditional with an active movement

8th – Laurie LaMontagne & Peanut – a beautiful well presented mini


Class 3 - Best Veteran age 15 +

1st – Ami Measor & Stamford Pride (20) – the horse looks very supple and enthusiastic for its age – congratulations

2nd – Beverley Crispin & Winnie (18) – lots of action shots showing a zest for life

3rd – Lynda Bullock & Gee Gee (23) – this pony looks to be in excellent condition – a perfect weight

4th – Amber Talbot & Tilly (22) – still enjoying a ridden career

5th – Wendy Burdett & Buddy (24) – good condition and a good age for an ex race horse

6th – Lucia Slatcher & Friar’s Gap (17) – another oldie enjoying a varied ridden career

7th – Faye Wressle & Stanley (17) – super action shot and looking very fit

8th – Laurie LaMontagne & Oatie (18 – 23) – obviously a much loved senior


Class 4 - Youngstock

1 Nicola Smith & An Caladh Scotch Kissed. Very pretty

2 Nicola South & Rosie very nice pony.

3 Amber Talbot & Sunrise DHP smart pony

4 Katrina Chiverton & Cymric Annwyl

5 Eileen Brooks & Educado

6 Abi O’Toole Moortown Star Attraction

7 Nicola South & Edward bear

8. Rachel Saunders & Storm In A Tcup



Class 5 – Foreign Breeds

1. Marybeth Walker & Bethje Star Sport (Friesian)

2. Ami Measor & Stamford Pride (Appaloosa)

3. Laurie LaMontagne & Cappy (American Miniature)

4. Stephanie Brennan & Cristiano Z(Dutch WB)

5. Vivien Lee & Carcelero X1V(P.R.E.)

6. Pamela Watmough & Corrio(Holsteiner)

7. Eileen Brooks & Donado(PRE)

8. Bethany Bond & Simba (Arab)


Class 6 - Best All Rounder Sponsored and judged by Nibbleze www.nibbleze.net

1. Morgan Oakley & Rosie

2. loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)

3. Lucia Slatcher & Friar's Gap

4. Lexee Chamberlain & Splish Splash

5. Hannah Bunting & Khalisa

6. Rebecca Charles & Chantilly Lace

7. Sam Dyke & Rosie

8. Laurie LaMontagne & Peanut


Class 7 - Best Cob/Cob Type

1. Megs Mason & Lacey

2. Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch

3. Sara McComb & Back2Black

4. Sam Davies & Tiny

5. Chloe Bee & Murphy

6. Robyn Broughton & Darrio

7. Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

8. Beverley Crispin & Nellie


Class 8 - Combined Training -   sponsored and judged  by   Airframe Assemblies LTD  www.airframes.co.uk 

1st Aurelia Hall, Bromley & Fin.

Very smart lovely outline and jump

Well done

2nd Danielle Wood & Arabella

Lovely, well done

3rd Sharon Avison & Eppic

Lovely well done 

4th Andrea Marsh and Cologne 

Lovely Well done

5th Rebecca Charles & Chantilly Lace Lovely well done 

6th Robyn Broughton & Gemma B, lovely well done

7th Lucia Slatcher & Friars Gap

Lovely Well done

8th Ebony Jo Rudd & Manawydan Danny's Boy

Lovely well done


Class 9 - Welsh Full/Part Bred

1. Julie Williams & Woody

2. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

3. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl(2yrs Sec C Colt)

4. Lynda Bullock & Jay Jay

5. Nicola South & Rosie (Sec A)

6. Robyn Broughton & Gelliniog Kairon

7. Laurie LaMontagne & Oatie

8. Faith Paxton & Charlie


Class 10 - Best At Home Photo - Sponsored and judged by Great Dunton Farm track livery www.greatdunton.co.uk

1. Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka Charm

2. Yaz Coombes & Elmo & baby Emery

3. Morgan Oakley & Rosie

4. Lucia Slatcher & Friars Gap

5. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

6. Marybeth Walker & Bethje Star Sport

7. Lucy Bowden & Florrie

8. Wendy Burdett & Buddy

Class 11 - Arena One Championship Entries


prev next
  • Nicola Smith & An Caladh Scotch Kissed 4 (mnths)
  • Nicola South & Rosie(Sec A 2yrs)
  • Julie Williams & Woody
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Ami Measor & Stamford Pride (20yrs)
  • Beverley Crispin & Winnie (18yrs)
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch
  • Tracy Weston & Glaven's Touch of Magic
  • Megs Mason & Lacey
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Aurelia Hall-Bromley & Fi.
  • Danielle Wood & Arabella
  • Marybeth Walker & Bethje Star Sport(Friesian)
  • Ami Measor & Stamford Pride
  • Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka Charm
  • Yaz Coombes & Elmo & baby Emery
  • Morgan Oakley & Rosie
  • loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)


Arena One Championship - Results 



Champion - Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch



Reserve Champion - Ami Measor & Stamford Pride





Arena two - Colours, Condition & Conformation - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place Class 11 


Class 12 - Condition and Turn out - Sponsored by Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk

1. Faye Wressle & Stanley the most immaculate feather I have ever seen! Beautifully presented

2. Ioan Barrett & Blaze beautifully turned out.

3. Megs Mason & Lacey

4. Marybeth Walker & Bethje Sport

5. Laurie LaMontagne & Peanut

6. Zoe Nicholls & Smartie

7. Zoe Nicholls & Logan

8. Rebecca Charles & Chantilly lace.


Class 13 - Charming Chestnuts, Palominos & Duns

1. Megs Mason & Cassie beautiful colour

2. Ioan Barrett & Blaze lovey horse.

3. Eileen Brooks & Urogallo

4. Heidi Gaskin & Ruby Tuesday

5. Vivienne Lee & Carmela Mystique

6. Lexie Chamberlain & Diamond Docs Dunit

7. Morgan Oakley & Rosie

8. Laurie LaMontagne & Oatie


Class 14 – Beautiful Bays & Blacks

1. Nicky Gee & Menno fan de klaster

2. Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch

3. Vanessa Keal & PJ

4. Laurie LaMontagne & Captain Courageous

5. Sarah Washington & Lucian

6. Sara McComb & Back2Black

7. Robyn Broughton & Claybank Willow B

8.Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

Special

Madison Clement & Maisie


Class 15 - Classy Coloureds (skewbald, piebald, roan, appaloosa,etc)

1. Sam Davies & Tiny

2. Ami Measor & Stamford Pride

3. Megs Mason & Lacey

4. Zoe Nicholls & Logan

5. Tracy Weston & Glaven's Touch of Magic

6. Donna Shimwell & Keith

7. Abi O'Toole & Moortown Star Attraction

8. Beverley Crispin & Nellie


Class 16 - Gorgeous Greys

1. Eileen Brooks & Boso

2. Andrea Wilkinson & Pablo

3. Andrea Marsh & Cologne

4. Jill Hackett & Argento Rex

5. Nicola South & Rosie

6. Lynda Bullock & Gee Gee

7. Stephanie Brennan & Roxy

8. Bethany Bond & Simba

Special

Ian Childs & Smokie


Class 17 - Best Halt

1st – Eileen Brooks & Urogallo – wow, perfect pose and what a head turner - congratulations

2nd – Faye Wressle & Stanley – super presentation and position

3rd – Katrina Chiverton & Cymro Amwyl

4th – Julie Williams & Woody

5th – Rebecca Charles & Chantilly Lace

6th – Zoe Nicholls & Logan

7th – Sharon Avison & Eppic

8th – Megs Mason & Lacey 2


Class 18 - Natural Portrait - Sponsored and judged by Cotswold Jewellery https://www.cotswoldjewellery.co.uk/

Wow loved all the pics this was so hard to choose

1. Beverley Crispin & Nellie

2. Heidi Gaskin & Freddie

3. Mandy Nutley & Jack

4. Laurie LaMontagne & Peanut.

5. Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

6. Kelsey Officer & Oatie

7. Caroline Ball & Pixie

8. Julie Williams & Woody


Class 19 – Prettiest Mare

1. Beverley Crispin & Nellie such a pretty girl!

2. Morgan Oakley & Rosie lovely.

3. Caroline Ball & Savannah

4. Tracy Weston & Glaven’s Velvet Touch

5. Teri MacNeil and Jessie

6. Megs Mason & Cassie

7. Caroly Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

8. Laura Garcia & Ebony.


Class 20 - Handsomest Gelding

1. Pamela Watmough & Corrio

2. Zoe Nicholls & Logan

3. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

4. Amy Doherty & Nobby

5. Ian Childs & Smokie

6. Stephanie Brennan & Cristiano Z

7. Laurie LaMontagne & Peanut

8. Kelsey Officer & Oatie


Class 21 Delicious Derrieres!

1. Faye Dowle & Knotty

2. Laura Garcia & Ebony

3. Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

4. Sara McComb & Back2Black

5. Zoe Nicholls & Smartie

6. Eileen Brooks & Urogallo

7. Heidi Gaskin & Ruby Tuesday

8. Vanessa Keal & PJ

Class 22 - Arena Two Championship Entries 


prev next
  • Eileen Brooks & Boso
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Beverley Crispin & Nellie
  • Heidi Gaskin & Freddie
  • Eileen Brooks & Urogallo
  • Faye Wressle & Stanley
  • Sam Davies & Tiny
  • Ami Measor & Stamford Pride
  • Faye Wressle & Stanley
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Megs Mason & Cassie
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Beverley Crispin & Nellie
  • Morgan Oakley & Rosie
  • Pamela Watmough & Corrio
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Faye Dowle & Knotty
  • Laura Garcia & Ebony
  • Nicky Gee & Menno fan de klaster
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch


Arena Two Championship - Results


Champion - Faye Wressle & Stanley



Reserve Champion - Eileen Brooks & Boso





Arena Three - Fun Classes - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 

Class 23 - Best Newcomer

1. Chloe Bee & Murphy

2. Hannah Bunting & Paprika

3. Emily & Tink(Sam Dyke)

4. Ava-Mae & Torro(Faye Dowle)

5. Amy Bayliss & Bonnie

6. Jill Hackett & Argento Rex

7. Nicola South & Rosie

8. Olivia Norrie & Roman


Class 24 - Best Calendar Shot July - Sponsored by Papercuts By Hannah

A lovely class to judge once again! So many summery photos, none of which would look out of place on a calendar! If the winner would like to contact me regarding their prize, that would be fab!

1. Laura Garcia & Ebony - absolutely fantastic photo! Would love this on a calendar!

2. Linda Joseph & Foxy - beautiful photo, would also love to see this on a calendar!

3. Donna Shimwell & Keith & Arthur - two stunning horses, with a lovely background! Love it!

4. Marybeth Walker & Chyenne - beautiful photo, I always love your outfits!

5. Laurie LaMontagne & Oatie - gorgeous photo, such a cute little nose!

6th Amy Doherty & Nobby - Nobby has such a cute face, he looks so sweet!

7. Vanessa Keal & PJ - lovely photo, three very good looking horses!

8. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette - beautiful horse!


Class 25 - Make Me Smile - Sponsored and judged by Star equine & animal edits

1. Zoe Nicholls & smartie

2. Joseph & Foxy Jimmy Shine

3. Lexee Chamberlain & Diamond Docs Dunnit

4. Madison Clement & Baxter

5. Lucy Bowden & Burley

6. Carolyn Wildgoose Rosie

7. Laurie LaMontagne & Oatie & Peanut

8. Amy Doherty & Nobby

Zoe please can you contact Jo via her page to discuss your prize.


Class 26 – Dressed To Impress

1. Eileen Brooks & Puma

2. Marybeth Walker & Black Beauty

3. Ava-Mae & Torro(Faye Dowle)

4. Andrea Marsh & Cologne

5. Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

6. Zoe Nicholls & Smartie.

7. Robyn Broughton & Claybank Willow B

8. Aurelia Hall-Bromley & Fi.


Class 27 – In Memory of. Sponsored and judged by https://www.facebook.com/Diddydelightsbrighton/

1. Amber Talbot & Twinkle

2. Danielle Wood & Sparkie Class

3. Lucia Slatcher & Major

4. Robyn Broughton & Gemma B

5. Kelsey Officer & Marlyn Camusvrachen

6. Sara McComb & Milo

7. Carolyn Wildgoose & Prince

8. Marybeth Walker & Oakie

Special

Stephanie Brennan & Bailey

Amber please can you contact Sam via her page to claim your prize


Class 28 - I Love My Horse

1. Zoe Nicholls & Smartie

2. Lucia Slatcher & Friar's Gap

3. Sarah Washington & Lucian

4. Faith Paxton & Charlie

5. Amy Doherty & Nobby

6. Laurie LaMontagne & Captain Courageous

7. Sara McComb & Texas Lonestar

8. Bethany Bond & Simba

Special

Jolene Bounday & Dare to Dream


Class 29 Happy Hacking - Sponsored and judged by TotallyTurmericwww.totallyturmeric.co.uk

1. Lucia Slatcher & Friars Gap

2. Beverley Crispin & Nellie

3. Hannah Bunting & Paprika

4. Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

5. Faith Paxton & Charlie

6. Morgan Oakley & Rosie

7. Amelia Judge & Willow

8. Hannah Bunting & Bella


Class 30 - Just For Kids

1. Tash & Tide(Sally Bolton)

2. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

3. Luna Bell & Beau & Izzy

4. Emily & Tink(Sam Dyke)

5. Faye Dowle & Torro

6. Amelia Judge & Willow

7. Isobel & Blaze (Sam Dyke)

8. Edie Drew & Elvet Apollo


Class 31 Summer Scene - Sponsored by Jumpstack and More www.jumpstackandmore.co.uk

1. Ian Childs & Sarah Barkel & Smokie & Iguazu

2. Julie Williams & Woody

3. Billy Jo Howe & Spirit

4. Wendy Burdett & Buddy

5. Morgan Oakley & Rosie

6. Heidi Gaskin & Ruby Tuesday

7. Bethany Bond & Simba

8. Donna Shimwell & Cassie


Class 32 Pet Of The Month

1. Carolyn Wildgoose & Lucy Charlie Tas

2. Faye Wressle & Tess

3. Lucia Slatcher & Cara

4. Beverley Crispin & Layla

5. Lexee Chamberlain & Oscar

6. Diane Mackarsie & Alfie

7. Zoe Nicholls & Ollie

8. Amy Doherty & Layla


 Class 34 - Inhand Showing Video

1. Lynda Bullock & JayJay

Super pony with good correct paces. Well presented.

2. Ami Measor & Stamford Pride

Nicely presented show.

3. Laurie LaMontagne & Captain Courageous

Super condition and a lovely miniature

4. Hayley Carter & Cwmstar Charlie

Neat presentation and super useful type.

5. Laurie LaMontagne & Peanut

Stunning miniature with good paces. Super condition

6. Rachel Saunders & Storm In a Tcup

Really nice type and super condition.


Class 35 - Ridden Showing Video

1. Ami Measor & Stamford Pride

A well presented show

2. loan Barret & Blaze (Rhoswen Dior)

A very smart pony and nice presentation.


Class 36 - Clear Round Video

A super fun class, well done everyone.

1. Sharon Avison & Eppic

Lovely flowing round, showing a good rhythm and balance. Well done.

https://youtu.be/F1tON28ze_

2. Lexie Buterworth & Stamford Pride

A really super round, nice rhythm and balance. Good lines in and out of fences, well done.

3. Lucia Slatcher & Friars Gap

Lovely fluent round showing good control, nice rhythm and balanced position. Well done.

4. Tash & Tide

What a great round, you were really thinking about those lines into the jumps, very straight and good approaches, well done.



Class 33 - Arena Three Championship Entries




prev next
  • Laura Garcia & Ebony
  • Linda Joseph & Foxy
  • Zoe Nicholls & Smartie
  • Linda Joseph & Foxy Jimmy & Shine
  • Amber Talbot Twinkle
  • Danielle Wood & Sparkie Class
  • Tash & Tide(Sally Bolton)
  • loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Carolyn Wildgoose & Lucy Charlie Tas
  • Faye Wressle & Tess
  • Ian Childs & Sarah Barkel & Smokie & Iguazu
  • Julie Williams & Woody
  • Eileen Brooks & Puma
  • Marybeth Walker & Black Beauty
  • Lucia Slatcher & Friars Gap
  • Beverley Crispin & Nellie
  • Zoe Nicholls & Smartie
  • Lucia Slatcher & Friar's Gap
  • Chloe Bee & Murphy
  • Hannah Bunting & Khalisa


Arena Three Championship - Results - 



Champion - Sharon Avison & Eppic



Reserve Champion - Zoe Nicholls & Smartie







Class 37 - SUPREME CHAMPIONSHIP Entries 


prev next
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch
  • Ami Measor & Stamford Pride (20yrs)
  • Faye Wressle & Stanley
  • Eileen Brooks & Boso
  • Zoe Nicholls & Smartie