February 2020 Results



SUPREME CHAMPIONSHIP results -  Judged by The Mane Show. 

THE SUPREME CHAMPION of the February 2020 show is -  

Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist

What a fabulous show you have had Amy, winners of both the Ridden and Inhand Classes and also a win in the Condition & Turnout. Stunning pony, immaculately turned out and looks a very versatile type. A credit to you. Well done.



prev next
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist



Everyday Dressage 

February Everyday Dressage

Intro A
1. Becky Webb & Queen Bee 67.83%
2. Frankie Parr & Bella 67.39%
3. Roxanne Bell & Nellie 65.65%

 

Prelim 7
1. Frankie Parr & Bella 67.73%
2. Lauren Pike & Crickadarn Goldylocks 66.59%
3. Becky Webb & Queen Bee 66.36%
4. Rebecca Reed 64.32% 


Novice 26
1. Deb Hillary 65.71% 


Elementary 49
1. Lindsey Duckett & Zippy 64.66% 


Prix Caprilli Intro/Standard 2
1. Lindsey Duckett & Zippy 67.27%
2. Ruby Dennett & Monaco 66.82%






Equestrian Showing Online


Arena One - Traditional Showing/Breeds & Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 


Class 1 Best Ridden Horse/Pony Sponsored by SB Animal & Equine art www.sbanimalart.co.uk

1. Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
2. Samantha Jones & Oarehouse Laura
3. Hannah Powis & Narmi
4. Carolin Hojenski & Caster
5. Freya Jolley & Danny
6. Morven Strang & Mags
7. Sara McComb & Back 2 Black
8. Emma Atkinson & Darshill Banshee
Special
Debbie Froment & Diesal



Class 2 Best In Hand Horse/Pony Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk

1.Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
2.Laurie LaMontagne & Oatie
3.Olivia Barrett & Chelsea
4.Julie Williams & Woody
5.Jo Marsden & Thorneyside Chester
6.Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette
7.Jane Carpenter & Buckland Hat Trick
8. Charlotte Temple & Disney


Class 3 Best Veteran Age 15+ Sponsored by Jumpstack and More www.jumpstackandmore.co.uk

1. Hannah Powis & Narmi (29yrs)
2. Freddy Martin & Noggles (31yrs)
3. Becky Pick & Star (26yrs)
4. Wendy Burdett & Buddy (20-22yrs)
5. Rachel Collyer & Casper (22yrs)
6. Sara Trevis & Rosie (20yrs)
7. Laurie LaMontagne & Oatie (22yrs
8 .Beverley Crispin & Winnie (22yrs)


   

Class 4 Youngstock Sponsored by JAMArt Studio & Gallery

1. Kimberly Chapman & Lands End Marius (3yrs)
2. Dyan Fidler & Leia (4 days and 4 mnths)
3. Charlotte Temple & Disney (age 2)
4. Jane Carpenter & Cyril The Squirrel (2019)
5. Beverley Crispin & Nellie (aged 18 mnths)
6. Lisa Gidman & Billy The Kid.
7. Faith Paxton & Charlie
8. Jazmine Sidwell & Max (Pity no photos without rug).
Special
Rachel Collyer & Casper


Class 5 Best Handler

1. Sara McComb & Texas
2. Freya Jolley & Danny
3. Kimberly Chapman & Lands End Marius
4. Zoe McCarthy & Deildre breezy


Class 6 Dressage Divas

1. Rebecca Charles & Chantilly Lace
2. Karina Hamelin & Gem
3. Samantha Jones & Oarehouse Laura
4. Wendy Burdett (Hayley) & Buddy
5. Sara McComb & Back 2 Black
6. Carolin Hojenski & Castor
7. Morven Strang & Mag
8. Sara McComb & Texas


Class 7 Jumping Stars

1. Hannah King & Ember
2. Annebelle Pick & Bertie
3. Samantha Jones & Oarhouse Laura
4. Lucy Knight & Barren Top Lucy
5. Hannah Powis & Dolly
6. Beatriz Dugdale & Dancer
7. Carolyn Wildgoose & Prince
8. Taylor Hendrick & London


Class 8 Showing Stars

1.Jazmine Sidwell & Teddy
2. Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
3. Hannah King & Ember
4. Freya Jolley & Danny
5. Laurie LaMontagne & Peanut
6. Hannah Powis & Narmi
7. Charlotte Temple & Disney
8 Kimberly Chapman & Lands End Marius


Class 9 Arabs, Anglo & Part Bred

1. Kate White & Eliane
2. Rebecca Charles & Chantilly Lace
3. Dylan Fidler & Leia
4. Jazmine Sidwell & Pippy
5. Dawn Connor & Ahsanu
6. Caroline Ball & Savannah




Class 10 - Arena One Championship Entries

prev next
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  •  Samantha Jones & Oarehouse Laura
    Samantha Jones & Oarehouse Laura
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  • Laurie LaMontagne & Oatie
    Laurie LaMontagne & Oatie
  • Hannah Powis & Narmi (age 29)
    Hannah Powis & Narmi (age 29)
  • Freddy Martin & Noggles (31yrs)
    Freddy Martin & Noggles (31yrs)
  • Kimberly Chapman & Lands End Marius (3yrs)
    Kimberly Chapman & Lands End Marius (3yrs)
  • Dyan Fidler & Leia (4 days and 4 mnths)
    Dyan Fidler & Leia (4 days and 4 mnths)
  • Sara McComb & Texas
    Sara McComb & Texas
  • Freya Jolley & Danny
    Freya Jolley & Danny
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
    Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Karina Hamelin & Gem
    Karina Hamelin & Gem
  • Hannah King & Ember
    Hannah King & Ember
  • Annabelle Pick & Bertie
    Annabelle Pick & Bertie
  • Jazmine Sidwell & Teddy
    Jazmine Sidwell & Teddy
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  •  Kate White & Eliane
    Kate White & Eliane
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
    Rebecca Charles & Chantilly Lace


Class 10 - Arena One Championship Results


Champion -   Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist

Reserve Champion -  Jazmine Sidwell & Teddy




Arena two - Colours, Conformation, Condition & Class! Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per class

 

Class 11 Condition & Turnout Sponsored by Equine Answers www.equineanswers.co.uk

1. Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
2. Hannah Powis & Narmi
3. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette
4. Laurie LaMontagne & Captain Couragious
5. Kimberly Chapman & Lands End Marius
6. Freya Jolley & Danny
7. Georgia Piper & Bea
8. Charlotte Temple & Disney



Class 12 Prettiest Mare

1. Rose Dennett & Fidget
2. Beverly Crispin & Nellie
3. Olivia Barrett & Lucy
4. Caroline Ball & Pixie
5. Rachel Hurd & Kimi
6. Megan Whitworth & Beauty
7. Carolyn Wildgoose &Darkskies Midnight Silhouette
8. Kate Pike & Goldie



Class 13 Handsomest Gelding (& stallion)

1.Andrea Vizard & Merlin
2. Imogen Trevis & Henry
3 .Laurie LaMontagne & Peanut
4. Claire Anne Platts & Balan
5. Jane Carpenter & Buckland Hat Trick
6. Ellie Hancock & Pop
7. Olivia Barrett & Topsey
8. Emma Atkinson & Darshill Banshee



Class 14 Most Improved Condition

1. Caroline Ball & Savannah
2. Freya Jolley & Danny
3. Sara McComb & Texas
4. Rebecca Charles & Chantilly Lace
5. Linda McBain & Abby
6. Carolin Hojenski & Castor
7. Roxanne Isbell & Nellie


Class 15 And Halt

1. Andrea Vizard & Merlin
2.Julie Williams & Woody
3. Madison Clement & Baxter
4. Hannah Gillard & Jasper
5. Teresa Kinsey & Cahir Star
6.Jazmine Sidwell & Max
7. Freya Jolley & Danny
8. Megan Whitworth & Beauty


Class 16 Trottastic

1. Charlotte Temple & Disney
2. Jazmine Hounsell & Spirit
3. Rebecca Charles & Chantilly Lace
4. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette
5. Rachel Collyer & Casper
6. Roxanne Isbell & Nellie
7.Annabelle Pick & Bertie
8.Jane Carpenter & Buckland Hat trick


Class 17 Canter On

1. Julie Williams & Woody
2. Jazmine Sidwell & Teddy
3. Laurie LaMontagne & Captain Courageous
4. Andrea Vizard & Merlin
5. Rebecca Charles & Chantilly Lace
6. Laurie LaMontagne & Peanut
7. Hannah Powis & Narmi
8. Faith Paxton & Charlie


Class 18 Best Photo Edit - Sponsored by Star equine & animal edits Judged by J. Marsden

1. Jayne O'Connor- McGowan & Horses
2. Rebecca charles & Chantilly Lace
3. Wendy Burdett & Buddy
4. Freya Jolley & Danny
5. Amy Bayliss & Queen Bee
6. Emily Nicholls & Gemini
7. Becky Webb & Queen Bee
8. Clare greenwood & Flint
Special
Zoe McCarthy & Deildre Breezy


Class 19 Magnificent Muzzles - Sponsored by Nibbleze www.nibbleze.net & Judged by R. Murphy

1. Hannah Gillard & Jasper
2. Vicki Yates & Kez
3. Ellie Hancock & Pop
4. Destiny Tait & Charlie
5. Chelsea Johnston & Pixie
6. Freya Jolley & Danny
7. Julie Williams & Woody.
8. Sara McComb & Texas





Class 20 - Arena Two Championship Entries

prev next
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  •  Hannah Powis & Narmi
    Hannah Powis & Narmi
  • Rose Dennett & Fidget
    Rose Dennett & Fidget
  • Beverley Crispin & Nellie .
    Beverley Crispin & Nellie .
  • Andrea Vizard & Merlin
    Andrea Vizard & Merlin
  • Imogen Trevis & Henry
    Imogen Trevis & Henry
  • Caroline Ball & Savannah
    Caroline Ball & Savannah
  • Freya Jolley & Danny
    Freya Jolley & Danny
  • Andrea Vizard & Merlin
    Andrea Vizard & Merlin
  • Julie Williams & Woody
    Julie Williams & Woody
  • Charlotte Temple & Disney
    Charlotte Temple & Disney
  • Jaz Hounsell & Spirit
    Jaz Hounsell & Spirit
  • Julie Williams & Woody
    Julie Williams & Woody
  • Jazmine Sidwell & Teddy
    Jazmine Sidwell & Teddy
  • Jayne O'Connor McGowan & Horses
    Jayne O'Connor McGowan & Horses
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
    Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Hannah Gillard & Jasper
    Hannah Gillard & Jasper
  •  Vicki Yates & Kez
    Vicki Yates & Kez


Class 20 - Arena Two Championship Results


Champion -   Charlotte Temple & Disney

Reserve Champion -   Andrea Vizard & Merlin



Arena three - Fun Classes - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per photo class 


Class 21 Best Newcomer Sponsored by TeenEquine www.teenequine.co.uk

1. Billy Jo Howe & Paddy
2. Beverley Crispin & Nellie
3. Andrea Vizard & Merlin
4. Tracey Gent & Peaches
5. Imogen Trevis & Henry
6. Destiny Tait & Charlie
7. Lisa Murray & Daisy & Pumkin


Class 22 - Best Calendar Shot: February (including Valentines) 

Some really appropriate February scenes here this month. Well done.

1. Alison Kimber & Horses
2. Laurie LaMontagne & Captain Couragious
3. Charlotte Temple & Cocopops
4. Emma Jones & Tally
5. Clare Greenwood & Flint
6. Freya Jolley & Danny
7. Roxanne Isbell & Nellie
8. Zoe McCarthy & Deildre Breezy


Class 23 Make Me Smile Sponsored by TotallyTurmeric www.totallyturmeric.co.uk

1. Charlotte Temple & Cocopops
2. Annabelle Pick & Bertie
3. Rachel Walsh & Donn
4. Carolyn Wildgoose & Rosie
5. Rachael Hurd & Tiffany
6. Clare Greenwood & Flint
7. Kimberly Chapman & Lands End Marius
8. Mary Birney & Luna


Class 24 Through The Ears

1. Wendy Burdett & Buddy
2. Rachel Collyer & Casper
3. Ingrid & Freya Jolley with Morse & Muffin
4. Amy Callow & Cara
5. Rachel Walsh & Donn
6. Clare Greenwood & Flint
7. Teresa Kinsey & Cahir Star
8. Laurie LaMontangne & Peanut
Special
Alison Walker & Luna


Class 25 In Memory of - Dedicated and judged by Sibella Valentine in memory of Gerlof, a beautiful rainbow bridge horse.

1. Jaz Hounsell and Spirit
2. Carolyn Wildgoose and Prince
3. Tayla Parnell and Bess
4. Laurie LaMontagne and Doodles
5. Ingrid Jolley and Gyricet
6. Emma Jones and Ferdie
7. Lisa Gidman and Taboo
8. Lisa Gidman and Bailey



Class 26 - Valentines Special: Perfect Partners

1. Angel Gent & Mark Wells with Duke and Bug
2. Julie Williams & Woodie
3. Georgia Piper & Bea
4. Linda McBain & Abby
5. Rachel Hurd & Miles
6. Hester Saunders & Pip
7. Charlotte Temple & Disney
8. Madison Clement & Maisie & BaxteR


Class 27 Valentines Special: Kiss Me Quick - Dedicated by Alison Clark to Flash a wonderful Rainbow Bridge Horse

1.Jane Carpenter & Buckland Hat Trick 
2. Julie Williams & Woody 
3. Olivia Barrett & Bella & Bertie
4. Josie O’Hara & Romeo 
5 Tayla Purnell & Bess.
6 Laurie LaMontagne & Captain Courageous  
7. Faith Paxton & Charlie
8. Freya Jolley & Danny

**SPECIAL** – Hannah Powis & Narmi 



Class 28 Just For Kids

1. Freddy Martin (age 5yrs) & Noggles (31yrs)
2. Freya Jolley & Danny
3. Madison Clement & Maisie & Baxter
4. Elisia Parnell & Rosie

  


Class 29 Perfect Poses

1. Dyan Fidler & Bella.
2. Ellie Hancock & Pop
3. Caroline Ball & Pixie
4. Rachael Hurd & Tiffany
5. Freya Jolley & Danny
6. Charlotte Temple & Disney
7. Jaz Sidwell & Teddy
8. Linda McBain & Abby
 


Class 30 Arena 3 Championships Entries 

prev next
  • Billy Jo Howe & Paddy
    Billy Jo Howe & Paddy
  • Beverley Crispin & Nellie (aged 10)
    Beverley Crispin & Nellie (aged 10)
  • Alison Kimber & horses
    Alison Kimber & horses
  • Laurie LaMontagne & Captain Courageous
    Laurie LaMontagne & Captain Courageous
  •  Charlotte Temple & Cocopops
    Charlotte Temple & Cocopops
  • Annabelle Pick & Bertie
    Annabelle Pick & Bertie
  • Wendy Burdett & Buddy
    Wendy Burdett & Buddy
  • Rachel Collyer & Casper
    Rachel Collyer & Casper
  • Jaz Hounsell & Spirit
    Jaz Hounsell & Spirit
  • Carolyn Wildgoose In Memory of Prince
    Carolyn Wildgoose In Memory of Prince
  • Angel Gent & Mark Wells & Duke and Bug
    Angel Gent & Mark Wells & Duke and Bug
  • Julie Williams & Woody
    Julie Williams & Woody
  • Julie Williams & Woody
    Julie Williams & Woody
  • Freddy Martin (5yrs) & Noggles (31yrs)
    Freddy Martin (5yrs) & Noggles (31yrs)
  • Freya Jolley & Danny
    Freya Jolley & Danny
  • Ellie Hancock & Pop
    Ellie Hancock & Pop
  • Dyan Fidler & Bella.
    Dyan Fidler & Bella.


Class 30 - Arena Three Championship Results


Champion -  Jane Carpenter & Buckland Hat Trick

Reserve Champion - Dyan Fidler & Bella 




Class 31 - SUPREME CHAMPIONSHIP Entries


prev next
  • Charlotte Temple & Disney
    Charlotte Temple & Disney
  • Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
    Amy Louise Harris & Bureside Autumn Mist
  •  Jane Carpenter & Buckland Hat Trick
    Jane Carpenter & Buckland Hat Trick