August 2021 Results


SUPREME CHAMPIONSHIP results judged by The Mane Show. 

 

THE SUPREME CHAMPION  August 2021

Congratulations to Andrea Wilkinson & Pablo

What a great show with wins in Trottastic, Solid Colour, second in Best Head Shot and placings in Equestrian Sunrises & Sunsets and Best Canter, both superby presented in all classes and a credit to you. Well done.

prev next

Everyday Dressage

Everyday Dressage August Results 

Judged by Jenny Johnson List 5


Class ED1 Introductory B(2009)

1. Donna Shimwell & Jac 71.30%

2. MJ & Charlie 69.56%

3. Vivien Lee & Carmela Mystique 68.91%

4. Tanya Bunkell & Redwings Bucket 68.26%

5. Inger Callerius & Fonta do Alegria 67.39%

6. Hayley Gunn & Dylan 65.87%

7. Sarah Wilson-Beare & Delicada MG 65.65% (higher Collectives)

8. Rebecca Maher & Abanderada XI 65.65%

9 Chloe Bee & Murphy 64.35%

10. Amy Doherty & Nobby 63.91%

11. Hannah Hughes & Thunderpants 63.70%


Class ED2 - Prelim 13 (2016)Revised

1. Hayley Gunn & Dylan 63.08%

2. Rebecca Maher & AbanderadaXI 61.54%

3. Hannah Hughes & Thunderpants 59.23%

4. Ebony Rudd & Manawydan Danny’s Boy 58.57%


Class ED3 - Novice 28 (2008)

1. Jenni Evans & Mikey 72.91%

2. Stacey Barr & Danish Blues 70.21%

3. Ebony Rudd & Manawydan Danny’s Boy 62.71%


Class ED4 - Elementary 50 2007

1. Stacey Barr & Danish Blues 64.64%

2. Jenni Evans & Mikey 62.32%


Class ED01 Unmounted Test 3 (walk only)

1. Hayley Carter & Cwmstar Charlie 73.57%

2. Gill Hackett & Aylesland Merlin 68.29%

3. Amy Doherty & Nobby 68.57%

4. Donna Shimwell & Ronnie 68.21%

5. Bethany Bond & Simba 66.78%

6. Donna Shimwell & Arthur 66.07%


Class ED5 - Prix Caprilli Intro 2

1. Annelie Callerius & Fonte da Alegria 69.09%

2. MJ & Charlie 67.57%

3. Tash & Tide(Sally Bolton)






Equestrian Showing Online


Arena One - Traditional Showing/Breeds/Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 

Class 1 – Best Ridden - Sponsored and judged by CotswoldJewelleryhttps://www.cotswoldjewellery.co.uk/

‘Thank you everyone for absolutely super photos, we loved seeing them all’

1. Robyn Broughton & Claybank Willow B

2. Zoe NIcholls & Logan

3. Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

4. Zoe Nicholls & Smartie

5. Stephanie Brennan & Cristiano Z

6. Rebecca Charles & Chantilly Lace

7. Dakota Knapp & Remy

8. Hannah Bunting & Khalisa

Special

Luci Slatcher & Friar's Gap

Cotswold Jewellery are kindly providing their "Awesome Award Cards" to all class winners, these will be posted out with your rosettes. Please read your card as there is a discount code to be claimed for use on the their website.



Class 2 - Best In Hand - Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk.

1. Abi O'Toole & Ewyn ilid(Welsh C)

Absolutely stunning well done.

2. Ami Measor & Stamford Pride

3. Laura Coulson & Beinnliath Peggie's Spout(Exmoor)

4. Laurie LaMontagne & Oatie

5. Zoe Nicholls & Logan

6. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl(Welsh Sec C)

7. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

8. Mandy Knapp & Whisper.


Class 3 - Best Veteran 15+

What a fantastic selection of veterans were put forward this month – some having reached a great age whilst still looking in amazing condition and obviously living their best life. Congratulations to all, you made this class very difficult to choose the winners.

1st – Hannah Hughes & Hamish (29) – still in ridden work and undertaking a variety of activities – congratulations

2nd – Caroline Lamb & Sparks (30-31) – another amazing oldie undertaking different activities

3rd – Nikkii Arnold & O’Malley (24)

4th – Vivien Lee & Carcelero (23)

5th – Emma O’Hara & Cherokee (27)

6th – Jennifer Hoppe & Spontan (22)

7th – Ami Measor & Stamford Pride (20)

8th – Sam Dyke & Ash (23)


Class 4 - Youngstock

1. Yasmin Roberts & Imani

2. Eileen Brooks & Dorado

3. Nicola Smith & An Caladh Scotch Kissed

4. Katrina Chiverton & Cymro Annwyl

5. Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka

6. Rachel Saunders & Storm(2yrs)

7. Kate Lingwood-White & Tommy

8. Ellie Hawkins & Sunny Quantock Sonadora

Special

Rachel Collyer & Casper(7mnths)


Class 5 – Best All Rounder - Sponsored and judged by Nibbleze www.nibbleze.net

1. Charlotte Gibbons & Tyson

2. Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

3. Lexee Chamberlain & Splish Splash

4. Pauline Roskilly & Ruby

5. Lucia Slatcher & Friars Gap

6. Rebecca Charles & Chantilly Lace

7. Jackie McQuillan & Billy

8. Sophie Cooper & Wolfgang Vaccarri

Charlotte please can you message Rachel on her page to discuss your prize.


Class 6 -Thoroughbreds/Retraining of Racehorses(ROR)/Part bred. Sponsored by Jumpstack and More www.jumpstackandmore.co.uk

1. Jesse Medler & Wellington Hall

2. Letia O'Gorman & Everaard.

3. Hannah Bunting & Khalisa

4. Kate Lingwood-White & Danygaer Lord Thomas

5. Lucia Slatcher & Friars Gap

6. Rachel Saunders & Izzie

7. Nicola South & Arabian Desert(25yrd TB)

8. Olivia Williams & Gazelle

SPECIAL

Nicola Smith & An Caladh Scotch Kissed(TBxHland)


Class 7 - Mountain & Moorland

1. Jody Wheeler & Anchor Love Story. Very nice straight looking pony

2. Kim Maclennan & Bengy

3. Abi O’Toole & Ewyn Ilid

4. Laurie LaMontagne & Oatie

5. Lynda Bullock & JayJay

6. Julie Williams & Woody

7. Robyn Broughton & Gelliniog Kairon

8.. Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior - 5yrs Sec C)


Class 8 - Dressage Divas

1. Danielle Wood & Arabella

2. Stephanie Brennan & Cristiano Z

3. Pauline Roskilly & Ruby

4. Rebecca Charles & Chantilly Lace

5. Ruby Dennett & Aynsome Spring Storm

6. Olivia Williams & Gazelle

7. Jackie McQuillan & Billy

8. Chloe Bee & Murphy


Class 9 - Jumping Stars

1. Morgan Oakley & Rosie

A lovely collage showing a good variety of jumps, super combination

2.Aurelia Hall & Fi

Very impressive and lovely style over the fence

3. Ami Measor & Stamford Pride

Another impressive jump, super photo

4. Letia O'Gorman & Everaard

Nice selection and looking confident

5. Lucia Slatcher & Friars Gap

Looks like you are haveing a lot of fun

6. Steph Kilpatrick & Boston

Some nice cross country jumping

7. Martha Dunhill & Fifi

Super photo and lovely shape over the fence

8. Tash & Tide(Sally Bolton)

Lovely to see you having fun and enjoying your pony


Class 10 - Heinz 57 (Part Breeds) Sponsored and judged by Airframe Assemblies LTD www.airframes.co.uk

1. Ruth Norbury & Diplomatic

Nicely put together, well done

2. Sarah Jane Beveridge & Deal me Dexter, beautiful cob well done

3. Laurie Montague & Bittersweet

Gorgeous Chestnut well done

4. Nicole Smith & An Caladh Scotch Kiss

Lovely looking well done

5. Ami Measer & Stamford Pride very handsome lovely spots

6. Annelie Callerius & Fontr da Alegria lovely well done

7. Amy Lilley & Redwings Bucket Happy looking pony

Well done

8. Sam Davies & Applejack

Lovely traditional cob cross well done

prev next
  • Yasmin Roberts & Imani(Purebred Arab)
  • Eileen Brooks & Dorado
  • Jesse Medler & Wellington Hall
  • Letia O'Gorman & Everaard.
  • Abi O'Toole & Ewyn Ilid Welsh C(13yrs)
  • Ami Measor & Stamford Pride
  • DanielleWood & Arabella
  • Stephanie Brennan & Cristiano Z
  • Hannah Hughes & Thunderpants(29yrs)
  • Caroline Lamb & Sparks(30-31yrs).
  • Robyn Broughton & Claybank Willow B
  • Zoe NIcholls & Logan
  • Morgan Oakley & Rosie
  • Aurelia Hall & Fi
  • Jody Wheeler & Anchor Love Story
  • Kim Maclennan & Bengy
  • Charlotte Gibbons & Tyson
  • Ioan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)
  • Sarah Jane Beveridge & Deal Me Dexter
  • Ruth Norbury & Diplomatic


Class 10 - Arena One Championship Results

Champion - Abi O'Toole & Ewyn Ilid 

Reserve Champion - Robyn Broughton & Claybank Willow B






Arena two - Colours, Conformation, Condition & Class! Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 


Class 12 - Condition and Turn out - Sponsored Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk

1st – Sara McComb & Back 2 Black – absolutely stunning cob in perfect condition for his type – congratulations

2nd – Nikkii Arnold & O’Malley – super condition and great pose

3rd – Rebecca Charles & Chantilly Lace

4th – Laurie LaMontagne & Peanut

5th – Marybeth Walker & Bethje Star Sport

6th – Zoe Nicholls & Logan

7th – Dakota Knapp & Remy

8th – Pauline Roskilly & Ruby


Class 13 - Prettiest Mare

1. Donna Reynolds & Darling

2. Caroline Ball & Pixi

3. Teri McNeil & Jessie

4. Rebecca Charles & Chantilly Lace

5. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

6. Heidi Gaskin & Ruby-Tuesday.

7. Beverley Crispin & Nellie

8. Molly Sharp & Ellie


Class 14 - Handsomest Gelding/Stallion

1.Sam Davis & Applejack. Gorgeous TGC

2. Sarah Jane Beveridge & Deal Me Dexter another lovey cob

3. Annelie Callerius & Fontr da Alegra

4. Julie Williams & Woodie

5. Chloe Richards & Tommy

6.Stephanie Brennan & Cristiano Z

7. Zoe Nicholls & Logan

8. Jennifer Hope & Spontaneous


Class 15 - Most Improved

All these horses are a credit to each and everyone of you, such a huge improvement can be seen in all of them. Well done

1. Jesse Medler & Vincent

You have done an amazing job bringing your horse back from this to what he is today, A huge well done. You have saved his life looking at this photo.

2. Sara McComb & Texas Lonestar

3. Sarah Jane Beveridge & Archie

4. Olivia Williams & Gazelle

5. Charlotte Gibbons & Tyson

6. Joanna Wright & Blackie(at 3yrs & 21yrs)

7. Rebecca Charles & Chantilly Lace

8. Lucia Slatcher & Friars Gap.


Class 16 - Best Head Shot

A huge class to judge with amazing entries, well done to everyone

1. Zoe Nicholls & Logan

2. Andrea Wilkinson & Pablo

3. Caroline Ball & Savannah

4. Nikkii Arnold & Mally

5. Jennifer Hoppe & Spontan

6.Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

7. Marybeth Walker & Bethje Star Sport

8. Morgan Oakley & Rosie

Special

Norah Dunhill & Fifi

Sarah Cunningham & Bailey


Class 17 – Trottastic

1. Andrea Wilkinson & Pablo

Beautiful well balanced trot.

2. Sara McComb & Texas Lonestar

3. Mandy Knapp & Whisper

4. Robyn Broughton & Gelliniog Kairon

5. Rebecca Charles & Chantilly Lace

6. Zoe Nicholls & Logan

7. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

8. Beverley Crispin & Winnie.


Class 18 - Canter On

1. Sarah Barkel & Iguazu

2. Sara Willimott & Pearl

3. Pauline Rainey & Georgie

4. Sara McComb & Texas Lonestar

5. Megan Slinger & Sally

6. Andrea Wilkinson & Pablo

7. Linda Joseph Foxy

8. Rebecca Charles & Chantilly Lace


Class 19 Best Photo Edit - Sponsored and judged by Star Equine & Animal Edits

1. Mandy Knapp & Whisper

2. Beverley Crispin & Nellie and Winnie

3. Laurie LaMontagne & Peanut(Driving Photo)

4. Eileen Brooks & Urogallo

5. Laura Garcia & Ebony

6. Rebecca Charles & Chantilly Lace

7. Lucy Bowden & Burley

8. Ruth Norbury & Diplomatic


Class 20 - Equestrian Sunrises and Sunsets

Beautiful photographs in this class, they really do catch the moment.

1. Linda Joseph Foxy

2. Kim Maclennan & Bengy

3. Kirsty Cyprus & Charlie 1

4. Andrea Wilkinson & Pablo

5. Dakota Knapp & Remy

6. Pauline Roskilly & Ruby

7. Carolyn Wildgoose & Rosie

8. Hannah Hughes & Thunder Pants


Class 21 Solid Colour

1 Andrea Wilkinson & Pablo Beautiful horse immaculately presented

2 Julie Williams & Woody lovely pony

3 Jody Wheeler & Anchor Love Story

4 Lynda Bullock & JayJay

5 Morgan Oakley & Rosie

6 Laurie LaMontagne & Captain Courageous

7 Sarah Washington & Lycian

8 Vanessa Straight & PJ

prev next
  • Jesse Medler & Vincent
  • Sara McComb & Texas Lonestar
  • Linda Joseph Foxy
  • Kim Maclennan & Bengy
  • Zoe Nicholls & Logan
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • 4 Sam Davies & Applejack
  • Sarah Jane Beveridge & Deal Me Dexter
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Sara McComb & Texas Lonestar
  • Donna Reynolds & Darling
  • Caroline Ball & Pixi
  • Sara McComb & Back2Black
  • Nikkii Arnold & Mally
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Julie Williams & Woody
  • Sarah Barkel & Iguazu
  • Sara Willimott & Pearl
  • Mandy Knapp & Whisper.
  • Beverley Crispin & Nellie and Winnie


Class 20 - Arena Two Championship Results

Arena Two Championship - 

Champion - Andrea Wilkinson & Pablo


Reserve Champion - Sara McComb & Back2Black







Arena three - Fun Classes - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 


Class 23 - Best Newcomer

1. Annelie Callerius & Fontr da Alegria

2. Sophie Cooper & Wolfgang Vaccarri

3. Martha Dunhill & Xena

4. Donna Reynolds & Darling.

5. Jody Wheeler & Anchor Love Story

6. Chloe Richards & Tommy

7. Ellie Hawkins & Sunny Quantock Sonadora

8. Inger Callerius & Fonte da Alegria


Class 24 - Best Calendar Shot: August - Sponsored and judged by Papercuts By Hannah

Really enjoyed judging this month, as August is one of my favourite months! Well done everyone!

1. Julie Williams & Woody

2. Rebecca Maher & Abanderada X

3. Zoe Nicholls & Smartie

4. Laura Garcia &Ebony

5. Kim Maclenna & Bengy

6. Linda Joseph & Foxy

7. Sara McComb & Back2Black

8. Andrea Wilkinson & Pablo

Julie please contact Hannah on her page to discuss your prize.


Class 25 – Make Me Smile Sponsored and judged by Great Duntan Farm Track Livery www.greatdunton.co.uk

1. Lexee Chamberlain & Diamond Docs Dunit

2. Nicola South & Rags

3. Carolyn Wildgoose & Rosie

4. Julie Williams & Woody

5. Laura Garcia & Ebony

6. Amber Younce & Wahpe

7. Zoe Nicholls & Smartie

8. Rachel Hurd & Tiffany


Class 26 – Happy Hacking - Sponsored and judged by TotallyTurmeric www.totallyturmeric.co.uk

1. Kirsty Cyprus & Charlie

2. Kim Maclennan & Bengy

3. Billy Jo Howe & Spirit

4. Norah Dunhill & Spook

5. Sara McComb & Back2Back

6. Chloe Bee & Murphy

7. Amy Lilley & Fizz

8. Danielle Wood & Asha

Kirsty please can you contact Linda via her page to discuss your prize.


Class 27 - In Memory Of ... Sponsored and judged by Diddy Delights

Such a lovely collection of pictures again. What wonderful horses/ponies that have touched your lives.

1. Ruth Norbury & Fergus Sings the Blues

2. Donna Reynolds & Kyneton Moorlight

3. Danielle Wood & Keswick Golden Sovereign

4. Lynda Bullock & Tara

5. Laurie LaMontgne & Bittersweet

6. Rachel Collyer & Casper

7. Olivia Williams & Oakfern Billy Boy Blaze

8. Stephanie Brennan & Bailey

Ruth please can you contact Rachel via her page to discuss your prize


Class 28 - Perfect Peepers

1. Annelie Callerius & Fontr da Alegria

2. Dakota Knapp & Remy

3. Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

4. Ruth Norbury & Sparkland Cindy

5. Hannah Hughes & Hamish

6. Beverley Crispin & Winnie

7. Heidi Gaskin & Freddie

8. Mandy Nutley & Sky


Class 29 – Golden Oldies 50+

What a fabulous class and great to see everyone active and enjoying our veterans.

1. Marybeth Walker & Chyenne(80yrs comb age)

2. Diane Tutty & Tally(comb age 92yrs)

3. Laurie LaMontagne & Peanut (comb age 78yrs)

4. (Heidi Gaskin) Len & Freddie(comb age 86)

5. Ruth Norbury & Diplomatic(comb age 80)

6. Nicola South & Arabian Desert(comb age 85yrs)

7. Andrea Wilkinson & Pablo(comb age 76yrs)

8. Julie Hooton & Buster(comb age 78)


Class 30 - Just For Kids

Lovely class to judge, so good to see the youngsters having so much fun with their ponies

1. Chloe Richards & Tommy

2. Ellie & Archie (Steph Brennan)

3. loan Barrett & Blaze (Rhoswen Dior)

4. Jack Lamb & Sparks

5. Lara Ellis Dennett & Millie

6. Tash & Tide (Sally Bolton)

7. Harriet Hall & Hope (Marianne)

8. Hattie & Iquaza (Sarah Barkel)


Class 31 – Best Kiss

Lots of beautiful photos in this class with hugs but no kisses !

1 Lauren & Storm (Chloe bee)

2 Marybeth Walker &Black Beauty

3 Martha Dunhill & Xena

4 Rachel Collyer &Casper

5 Morgan Oakley & Rosie

6 Ioan Barrett & Blaze

7 Sara Jane Beveridge & Archie

8 Luna Bell and Izzy.

Special

Sarah Cunningham & Bailey


Class 32 Pet of The Month

1. Beverley Crispin & Brooke

2. Stephanie Brennan & Boss

3. Sara McComb & Bumble

4. Carolyn Wildgoose & Lucy Charlie Tas

5. Lucia Slatcher & Casey & Cara

6. Rose Dennett & Tess

7. Lexee Chamberlain & Oscar

8. Amy Doherty & Buttons


Class 33 The Mane Show Rosette Models Judged by The Mane Show

Thank you everyone for entering and sending in your lovely modelling photos. I will be putting all of them to good use in our marketing, exhibitions and events materials. Sorry I could not place you all.

1. Rachel Hurd & Kimi & Tiff

Super photos and gorgeous models of course

2. Laura Garcia & Ebony

3. Morgan Oakley & Rosie

4. Julie Williams & Woody

5. Andrea Wilkinson & Pablo

6. Sarah Jane Beveridge & Archie

7. Caroline Ball & Savannah

8.Amy Doherty & Nobby 7


Class 34 In Hand Showing Video

1st – Laurie LaMontagne & Peanut

https://youtu.be/w1FsjLuatBE

2nd – Diane Tutty & Reggie

3rd – Laurie LaMontagne & Captain Courageous

4th – Ami Measor & Stamford Pride

5th – Hayley Carter & Cwmstar Charlie

6th – Nikkii Arnold & O’Mally

7th – Lynda Bullock & Jay Jay

8th – Rachel Saunders & Storm


Class 35 – Ridden Showing Video

1st – Vivien Lee & Carcilero – lovely calm riding allowing the horse to demonstrate the active uphill paces so typical of the breed with a perfect square halt – congratulations

https://youtu.be/29Qba6nhITY

2nd – Ami Measor & Stamford Pride – excellent riding position and a very controlled show

3rd – Ioan Barrett & Rhoswen Dior – a nice riding club individual show

4th – Charlie Girling & Carmela Mystique – the pony was rather fidgety and didn’t seem to listen to what the rider was asking it to do but definitely shows potential


prev next
  • Julie Williams & Woody
  • Rebecca Maher & Abanderada X
  • Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues
  • Donna Reynolds & Kyneton Moorlight
  • Annelie Callerius & Fontr da Alegria
  • Dakota Knapp & Remy
  • Chloe Richards & Tommy
  • Lara Ellis-Dennett & Millie
  • Beverley Crispin & Brooke
  • Stephanie Brennan & Boss
  • Lauren & Storm(Chloe Bee)
  • Marybeth Walker & Black Beauty
  • Marybeth Walker & Chyenne(80yrs comb age)
  • Diane Tutty & Tally(comb age 92yrs)
  • Annelie Callerius & Fontr da Alegria
  • Sophie Cooper & Wolfgang Vaccarri
  • Lexee Chamberlain & Diamond Docs Dunit
  • Nicola South & Rags
  • 3 Rachel Hurd & Kimi & Tiff
  • Laura Garcia & Ebony
  • Kirsty Cyprus & Charlie
  • Kim Maclennan & Bengy


Class 38 - Arena Three Championship Results


Champion - Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues



Reserve Champion - Marybeth Walker & Chyenne







Class 39 -  SUPREME CHAMPIONSHIP Entries


prev next
  • Sara McComb & Back2Black
  • Andrea Wilkinson & Pablo
  • Marybeth Walker & Chyenne(80yrs comb age)
  • Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues
  • Abi O'Toole & Ewyn Ilid Welsh C(13yrs)
  • Robyn Broughton & Claybank Willow B