August 2019 Results


SUPREME CHAMPIONSHIP results judged by The Mane Show. 

THE SUPREME CHAMPIONS of the August 2019 show are - 


Sibella Valentine & Eddy 

What a super chap Eddy is, showing us the true versatility of a Friesian. Beautifully presented and a huge credit to you Sibella, congratulations,  a well deserving August Supreme Champion.


prev next
  • Sibella Valentine & Eddy
  • Sibella Valentine & Eddy.jpg
  • Sibella Valentine & Eddy
  • Sibella Valentine& Eddy

Everyday Dressage

Class 1 ED1 Intro A 2008 Sponsored by Orbitless Bridle
www.orbitlessbridle.co.uk

1st Michaela Petrakova - Bente - 68.04%
2nd Deb Hillary - Dessie - 67.17%
3rd Gemma Shucksmith - Velvet Harmony - 65.87%
4th Sorrel Griffiths - Ascott - 65.65%
5th Alice Cooper - Merlyn - 64.78%
6th Roxanne Isbell & Nellie - 63.91%


Class 2 ED 2 Prelim 13 2006 Sponsored by Orbitless Bridle
www.orbitlessbridle.co.uk

1st Rachel Gisby - Storm - 71.15%
2nd Lucy Fell - 68.46%
3rd Jenny Radcliffe - Darcey - 67.12%
4th Lindsey Duckett - Zippy - 66.35%
5th Rebecca Reed - 65.38%
6th Alice Cooper - Merlyn - 64.23%
Special - Phoebe Ward - 64.04%


Class 3 ED3 Novice 34 2009 Sponsored by Orbitless Bridle
www.orbitlessbridle.co.uk

1st Sibella Valentine - Eddy - 69.52%
2nd Danielle Flinton - Zephy - 68.08%
3rd Lindsey Duckett - Zippy - 63.10% 


Class 4 E44 2002 Sponsored by Orbitless Bridle
www.orbitlessbridle.co.uk

1st Sibella Valentine - Eddy - 70.60% 


Class ED5 - Prix Caprilli Intro 2/Standard 2 (you choose) - sponsored by Orbitless Bridle www.orbitlessbridle.co.uk

1st Jenny Radcliffe - Darcey - 65.90%
2nd Lindsey Duckett - Zippy - 65.45
3rd Alice Cooper - Merlyn - 64.55%







Equestrian Showing Online


Arena One - Traditional Showing/Breeds/Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 


Class 1 – Best Ridden Horse/Pony -  Sponsored by Hoggy, a mechanical horse with personality.

1st Sibella Valentine and Eddy - a lovely collection of photographs showing off this super horse at his best through all his paces!
2nd Andrea Wilkinson and Pablo - another excellent selection of pictures showing off a very talented horse.
3rd Sophie Taylor and The Artful Dodger
4th Kirsten Tremewan and Sharpham Master B
5th Bella Woodhouse and Skyline Robin
6th Hilary Minshall and Holly May
7th Lisa Kern and Azulon
8th Kris Bryant and Glory



Class 2 - Best In Hand Horse/Pony - .Sponsored by The Ripley Collection - Horse & Dog Jewellery
www.theripleycollection.co.uk
 

1st Sarah Jane Beveridge - Dexter. Really nice stamp of a cob
2nd Kittiana French -Palmchat Lovely pony
3rd Mali Tunney - Norma
4th Ellenya Smyth - Marvellous Marv
5th Beth Linzell - Rosie
6th Andrea Wilkinson - Pablo
7th Hilary Minshall - Holly May
8th Michelle Brindle - Pru



Class 3 - Best Veteran -   Sponsored by - Haynet - www.hay-net.co.uk

1st Silvia Cibinel & Irmiro di San Giovanni - Stunning horse who looks half their age, enjoying life and giving their owner lots of fun too!
2nd Abby Cook & Othello
3rd Bella Woodhouse & Skyline Robin
4th Kirsten Tremewan & Sharpman
5th Kris Bryant & Glory
6th Alison Walker & Luna
7th Shanice Hutton & Farah
8th Laurie LaMontagne & Oatie


Class 4 - Youngstock - . Sponsored by Asti Equestrian asti-equestrian.co.uk

1st Lisa Kern - Azulon
2nd Kris Bryant - Phoenix (2)
3rd Sarah McComb - Texas Lonestar
4th Andrea Wilkinson - Bella
5th Rosie Stuart - Whitehawk Orion Z
6th Samantha Morris - Sally
7th Rachel Gatrell - Klypso
8th Kris Bryant - Orion (1)
Special
Elizabeth Kinge - Pixi



Class 5 – Best Handler

1st Scarlett Hutton - Pickles
Excellent handling techniques, looking very competent carrying out various activities.
2nd Sarah McComb - Texas Lonestar
3rd Dawn Heath - Horses
4th Kris Bryant - Glory
5th Andrea Wilkinson - Pablo
6th Marianne Hall - Joe
7th Zoe McCarthy- Deildre Breeze
8th Amelia Hutton - Pridey


Class 6 –  Thoroughbreds/Retraining of Racehorses (ROR)/Part bred - Sponsored by Jumpstack and More - www.jumpstackandmore.co.uk

1st Wendy Burdett - Montayral
Really great to see second careers being successful. Well done
2nd Steven Wright - Adelphi Warrier
3rd Alisha Thomas - Lady Ophelia
4th Shona Wood - Time on Your Hands
5th Jessica Wymbs - Atlas
6th Ellenya Smith - Marvellous Marv
7th Kathryn Dellow - Sunningdale Rose
8th Kate Lingwood-White - Danygaer Lord Thomas
Special
Roxanne Isbell - Nellie



Class 7 –  Childrens PoniesSponsored by Nibbleze www.nibbleze.n

1 Max Brant (aged 4) & Star
2 Alex Tremewan & Ellie
3 Mo Deakin & Sunshine Rainbow
4 Alison Kimber & Jimmy with Smartie
5 Xander York & Lil'Rock
6 The Kids ( Lois York) & Chocolate Sundae
7 Scarlett + Amelia & Pridey
8 Fiona Livingstone & Biscuit
Specials
Beth Richard - Pepper
Katie Tremewan - Ellie
Oliver Brant - Star


Class 8 – Best All Rounder - Sponsored by Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk

1 Alison Walker - Luna 
2 Sophie Taylor - The Artful Dodger 
3 Andrea Wilkinson - Pablo
4 Dawn Heath - Clyde
5 Alison Kimber - Tamarind
6 Hannah Daniels - Papermoon Dancer
7 Sarah Jane Beverage - Archie
8 Bella Woodhouse - Skyline Robin.


Class 9 - Hunter Types - Sponsored by SB Animal & Equine Art www.sbanimalart.co.uk

1st Abby Cook & Othello
2nd Hannah Daniels & Papermoon Bouncer
3rd Sorrel Griffiths & Ascot
4th Marianne Hall & Joe
5th Sarah McComb & Maggie May
6th Naomi Stevens & Chloe
7th Lisa Kern & Azulon
8th Jessica Wymbs & Atlas
 

Class 10 - Arena One Championship Entries



prev next
  • Sibella Valentine & Eddy
    Sibella Valentine & Eddy
  • Andrea Wilkinson & Pablo
    Andrea Wilkinson & Pablo
  • Sarah Jane Beveridge & Archie
    Sarah Jane Beveridge & Archie
  • Kittiana French & Palmchat
    Kittiana French & Palmchat
  • Silvia Cibinel & Irmiro di San Giovanni, Age 22
    Silvia Cibinel & Irmiro di San Giovanni, Age 22
  • Abby Cook & Othello
    Abby Cook & Othello
  • Lisa Kern & Azulon
    Lisa Kern & Azulon
  • Kris Bryant & Phoenix (2)
    Kris Bryant & Phoenix (2)
  • Scarlett Hutton & Pickles
    Scarlett Hutton & Pickles
  • Sarah McComb & texas Lonestar
    Sarah McComb & texas Lonestar
  • Wendy Burdett & Montayral
    Wendy Burdett & Montayral
  • Steven Wright & Adelphi Warrior
    Steven Wright & Adelphi Warrior
  • 7 Max Brant (aged 4) & Star
    7 Max Brant (aged 4) & Star
  • 7 Alex Tremewan & Ellie.jpg
    7 Alex Tremewan & Ellie.jpg
  • Alison Walker & Luna
    Alison Walker & Luna
  • Sophie Taylor & The Artful Dodger
    Sophie Taylor & The Artful Dodger
  •  Abby Cook & Othello
    Abby Cook & Othello
  • Hannah Daniels & Papermoon Bouncer
    Hannah Daniels & Papermoon Bouncer


Class 10 - Arena One Championship Results

Champion - Sibella Valentine - Eddy
Reserve Champion - Sarah Jane Beveridge - Dexter




Arena two - Colours, Conformation, Condition & Class! Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 


Class 11 - Condition and Turnout - Sponsored by Mindful Riding Mindset Coach

1st Andrea Wilkinson - Pablo
2nd Carolyn Wildgoose - Midnight Silhoutte
3rd Ellenya Smith - Marvellous Marv
4th Jess Wymbs - Atlas
5th Hester Saunders - Pip
6th Hilary Minshalls - Holly May
7th Shanice Hutton - Farah
8th Denise Otter - BallyMacash


Class 12 - Prettiest mare - Dedicated to Bitty and Missy

1st - Elizabeth Kinge and Honey
2nd - Marie Baklanow and Jodie
3rd - Caroline Ball and Pixie
4th - Jenifer Lowth and Lady spiritus
5th - Carolyn Wildgoose and Midnigjt silhouette
6th - Terri McNiel and Molly
7th - Fiona Livingstone and biscuit
8th - Rachel Moore and Polos top notch


Class 13  Hansomest Gelding (&Stallion)
Dedicated to Merlyn

1st Sarah Jane Beverage - Dexter - absolutely stunning!
2nd Dawn Heath - Chip - a very close 2nd place, beautiful!
3rd Julie Williams - Woody
4th Sophie Taylor - The Artful Dodger
5th Sibella Valentine - Eddy
6th Rachel Gatrell - Zoolander
7th Laurie La Montague - Peanut
8th Alison Rooney - Horse Welfare Diego


Class 14 -  Conformation, Condition & Class

1 Lisa Kern - Alulon Oozes quality
2 Michelle Brindle- Pru. lovely example
3 Andrea Wilkinson.- Pablo
4 Sibella Valentine. - Eddie
5 Julie Williams.- Woody
6 Sandra Bourne - Duke
7 Laurie Le Montagne - Peanut
8 Alison Kimber - Tamarind


Class 15 - Magnificent Muzzles - Sponsored by Teenequine www.teenequine.co.uk

1st Hannah Gillard - Jasper
Magnificent Majestic Mustache - love it
2nd Hilary Minshall - Holly May
Smiling muzzle looks like she is happy to see you.
3rd Lois York - Lil'Rock
4th Denise Otter - Bally Macash
5th Becky Webb - Bonnie B
6th Lauren Pilmer - Max
7th Lauren Pilmer - Molly
8th Dawn Heath Chip



Class 16 Shiniest Coat - Sponsored by Denise Otter

1st Beth Linzell - Rosie
2nd Julie Williams - Woody
3rd Laurie Lamontagne - Doodles
4th Claire Wagstaffe - Sidney
5th Jessica Wymbs - Atlas
6th Jenifer Loweth - Lady Spiritis
7th Zoe McCarthy - Deildre Breeze
8th Hannah Gillard - Finlay



Class 17And Walk - Sponsored by Totally Turmeric www.totallytumeric.co.uk

1st Dawn Heath - Chip
2nd Bella Woodhouse - Skyline Robin
3rd Kittiana French - Poem
4th Zoe McCarthy - Deildre Breezy
5th Kris Bryant - Glory 2
6th Rachel Collyer - Casper
7th Laurie La Montagne - Peanut.
8th Sarah Mcomb - Texas Lonest


Class 18 - Halt, Immobility, Salute - Sponsored by Horseshoe Hearts & Gifts

1st Julie Williams - Woody
2nd Bella Woodhouse- Skyline Robin
3rd Andrea Wilkinson - Pablo
4th DawnHeath - Chip
5th Jessica Wymbs - Atlas (1)
6th Kittiana French - Poem
7th Mai Tinney - Norma
8th Kris Bryant - Glory (3)



Class 19 - Best Mane/Tail

1st Sibella Valentine& Eddy
2nd Alison Kimber & Tamarind
3rd Clare Wagstaff & Sidney
4th Rachael Hurd & Tiffany
5th Andrea Wilkinson & Pablo
6th Ellenya Smith & Marvellous Marv
7th Hannah Gillard & Jasper
8th Lauren Pilmer & Molly




Class 20 - Arena Two Championship Entries



prev next
  • Sibella Valentine& Eddy
    Sibella Valentine& Eddy
  • Dawn Heath & Chip
    Dawn Heath & Chip
  •  Dawn Heath & Chip
    Dawn Heath & Chip
  • Bella Woodhouse & Skyline Robin
    Bella Woodhouse & Skyline Robin
  •  Bella Woodhouse & Skyline Robin
    Bella Woodhouse & Skyline Robin
  •  Elizabeth Kinge & Honey
    Elizabeth Kinge & Honey
  •  Sarah Jane Beverage & Dexter
    Sarah Jane Beverage & Dexter
  • Marie Baklanow & Jodie
    Marie Baklanow & Jodie
  • Michelle Brindle & Pru
    Michelle Brindle & Pru
  • 18 Julie Williams & Woody
    18 Julie Williams & Woody
  • 16 Julie Williams & Woody
    16 Julie Williams & Woody
  • 16 Beth Linzell & Rosie
    16 Beth Linzell & Rosie
  • 11 Carolyn Wildgoose & Midnight Silhoutte
    11 Carolyn Wildgoose & Midnight Silhoutte
  • Hannah Gillard & Jasper
    Hannah Gillard & Jasper
  • Andrea Wilkinson & Pablo
    Andrea Wilkinson & Pablo
  • Hilary Minshall & Holly May
    Hilary Minshall & Holly May
  • Alison Kimber & Tamarind
    Alison Kimber & Tamarind


Class 20 - Arena Two Championship Results

Arena Two Championship - Results

Champion - Andrea Wilkinson - Pablo
Reserve Champion - Julie Williams - Woody




Arena three - Fun Classes - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place 


Class 21  - Best Newcomer

1st Mali Tinney and Norma - lovely mare, beautifully turned out. You look a fab pair cant wait to see more pictures!
2nd Sarah Jane Beveridge - Dexter - a stunning lad, great to see an entry in harness!
3rd Gaynor Fricker - Charlie Boy - adorable!
4th Max Brant - Star - what a super pair!
5th Lisa Kern - Azulon - fantastic pictures!
6th Katie Hart - Boy
7th Beth Richards - Mr. Flump
8th Sandra Bourne - Duke


Class 22 - Best Calandar Shot. - Sponsored by Country Champs Club The Premier Online Dog Show - www.countrychampsclub.co.uk

1st - Dawn Heath and Chip
2nd - Wendy Burdette and Montayal
3rd - Kris Bryant and Glory 2
4th - Andrea Wilkinson and Pablo
5th - Kris Bryant and Glory 1
6th - Mali Tinney and Norma
7th - Julie Williams and Woody
8th - Marie Baklanow and Berry and Zinny



Class 23- - Happy Hacking - Sponsored by JPo Equines julietpone.wixsite.com/photogtaphy

1st Dawn Heath - Clyde
2nd Kris Bryant - Glory
3rd Wendy Burdett - Montayral
4th Scarlett Moody - Wini
5th Sarah Jane Beveridge - Archie
6th Alison Kimber - Tamarind
7th Zoe McCarthy - Deildre Breeze
8th Becki Richards - Mr Flump


Class 24 -  Make Me Smile - Sponsored by Horsehage & Mollichaff www.horsehage.co.uk

1st - Kris Bryant and Glory 1 (A lovely story - close to my heart)
2nd - Alison Walker and Luna
3rd - Dawn Heath and Chip
4th - Carolyn Wildgoose and Rosie
5th - Rachel Gatrell and Paddy
6th - Sarah King and Shandy
7th - Andrea Wilkinson and Pablo
8th - Bella Woodhouse and Skyline Robin


Class 25 -  In memory of... Dedicated In Memory of Foggy

1st - Katie Hart and Freckles
2nd - Carolyn Wildgoose and Prince
3rd - Michelle Brindle and Neville
4th - Laurie LaMontagne and Doodles
5th- Rachel Gaterall and Zanta
6th - Lauren Pilmer and Molly
7th - Silvia Cibinal and Rose Fire
8th - Kris Bryant and Glory
SPECIAL - Lisa Kern and Azulon

 

Class 26 Just For Kids

1st Mo Dekin - Sunshine Rainbow
2nd Zaylie York - Lil'Rock
3rd Oliver Brant - Star
4th Alex Tremewan - Ellie.
5th Zoe McCarthy - Deildre Breezy
6th Max Brant - Star
7th Robert Chapman - Bunty
8th Rose Dennett - Fidget
Specials
Zaylie York - Lil'Rock
Kelly Wymbs - P
Mandy Wymbs - Atlas



Class 27 Perfect Pose - Sponsored by JAMArt Studio & Gallery

1st Abbey Cook - Othello
2nd Kris Bryant - (Hannah Harvey& Phoenix) (5)
3rd Carolyn Wildgoose - Rosie & Sky
4th Dawn Heath - Chip
5th Kris Bryant - Glory (2)
6th Andrea Wilkinson - Pablo
7th Rachael Hurd - Tiffany
8th Laurie Lamontagne - Green Hills Jill

 

Class 28 Family Portrait
Sponsored by Donna Sutton

1st Lois York & Max Lois Sunshine Rainbow and Buddy
2nd Rachael, Jessie, Kimi & Tiff
3rd Kris Bryant (The Harvey Family & Buddy)
4th Kris Bryant ( Hannah & Kevin Hardy & Buddy)
5th Jessica Wymbs - Lucas & Atlas
6th Hilary Minshall & Holly May
7th Lisa Kern & Jan & Azulon
8th Sarah Cain & Shandy


Class 29 Best Jump

1st Steven Wright - Adelphi Warrior
2nd Lisa Kern - Azulon
3rd Andrea Wilkinson - Pablo
4th Sophie Taylor - The Artful Dodger
5th Leigh Teale - Merlin
6th Zoe McCarthy - Deildre Breeze
7th Jessica Wymbs - Atlas
8th Samantha Morris - Sally

 

Class 30 Best Birthday card

1st Sarah McComb - Texas Lonestar
2nd Kris Bryant - Glory 1
3rd Rachel Gatrell - Zoolander
4th Kris Bryant - Glory 2
5th Rachel Hurd - Kimi & Tiffany
6th Kris Bryant - Glory 4
7th Blair Beagley & Alfie
Kris Bryant - Glory 5




Class 31 - Summer Fun - Dedicated to Norman

1st Kris Bryant - My Favourite Ride
Fantastic summer riding with amazing scenery. Wish I could spend summer doing this.
2nd Bella Woodhouse - Skyline Robin
What a fabulous summer you have had, and such a brilliant pony. Very much the all rounder and love the beach ride.
3rd Andrea Wilkinson - Pablo
Really depicts a summer of fun, lots of happy times together. What a great relationship.
4th Rachel Gatrell - My Horses
Really made me smile, happy fun loving and having a great life and enjoying the summer months.
5th Alex, Katie & Kirsten Tremewan and Ellie
Happy days learning to ride and having fun with a fabulous pony.
6th Kris Bryant - Introducing My Horse Glory
Loved everything about this video, just felt you had included all seasons.
7th Christine Maclennan
Made me smile, definitely enjoying that hosepipe.




Class 32 - Arena Three Championship Entries



prev next


Class 38 - Arena Three Championship Results


Champion - Dawn Heath - Chip
Reserve Champion - Kris Bryant - Glory





Class 39 -  SUPREME CHAMPIONSHIP Entries


prev next
  • Sibella Valentine & Eddy
    Sibella Valentine & Eddy
  • Andrea Wilkinson & Pablo
    Andrea Wilkinson & Pablo