April 2021 Results


SUPREME CHAMPIONSHIP 

 

THE SUPREME CHAMPIONS of the April 2021 show are -  


Congratulations to Ann Holland & WP-BR Bannut Evangeline.

Stunning pony and 3 class wins, I am sure this pony will have a super career ahead. Beautifully turned out and a credit to you. Well done from all of us.

prev next
  • ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)










Everyday Dressage Tests

Class ED1 Introductory A (2008)

British Dressage Tests judged by Marie Bek

1st MJ & Charlie 77.17%

2nd Phoebe Ward & Ridgehill Queen Latifa 75.43%

3rd Andrea Marsh & Cologne 74.57%

4th Nina Winrow & Two Tone Bertie 73.26%

5th Megan White Myspires Epik Eclipse 68.91%

6th Shelley Jennings & Annemijn 68.48%

7th Minnie Thompson & Oliver 65.87% (equal on collectives)

7th Briony Langley & Morgan 65.87% (equal on collectives)

9th Phobe Murray & Brilliante 65.43%

10th Rachel Grisby & Midnight Storm 64.37%

11th Rachel Gillespie & Ted 62.83%

12th Eimhin Sagarzazu & Dream Shadow 61.74%


Class ED2 - Prelim 14 2016

1st Lucy Fell & Horsin Around 69.62%

2nd Phoebe Ward & Ridgehill Queen Latifa 69.23%

3rd Minnie Thompson & George 68.46%

4th Lauren Pike & Sunny Dawn 66.92%

5th Hayley Gunn & Dylan 64.04%

6th Izzt Hirons & Benji 60.00%


Class ED3 - Novice 24 2016

1st Jenni Evans & Mikey 66.96%

2nd Victoria Mccandless & Koolstyle 65.00%

3rd Stacey Barr & Danish Blues 60.43%

4th Deb Hilary & Dessie 57.39%


Class ED4 - Elementary 50 2007

1st Jenni Evans & Mikey 64.82%

2nd Stacey Barr & Danish Blue 58.75%


Class ED01 Unmounted Test 4 (walk only)

1st Hayley Carter & Cwmstar Charlie 71.56%

2nd Suzi Adams & Sabo Snowflake 69.69%

3rd Jill Hackett & Merlin 68.43%

4th Alison Rush & Juana 68.12%

5th Lauren Bone & Bambina 67.87%

6th Bethany Bond & Simba 66.87%


Class ED5 - Prix Caprilli Intro 3

1st Poppy Fordham & Alfie 68.75%

2nd Hayley Gunn & Dylan 67.50%

3rd Ruby Dennett & Oliver 67.25%

4th MJ & Charlie 66.25%

5th Tash & Tide 63.75%

6th Izzy Hirons & Benji 62.50%



Equestrian Showing Online


Arena One - Traditional Showing - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per class

Class 1 – Best Ridden

1st Robyn Broughton & Claybank Willow B

Super hunter type

2nd Donna Shimwell & Ronnie

Lovely collage showing good flat and jump work.

3rd Rebecca Charles & Chantilly Lace

Lovely horse who is showing varied ridden activities

4th Hannah Bunting & Khalisa

A super type that shows good flat/jump skills

5th Zoe Nicholls & Smartie

Eyecatching type with a good pace

6th Kim Parker & Harley

A well put together coloured with nice presence

7th Carolyn Page & Regal Amore

Smart Ride type

8th Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch

Liking the stride, lovely ridden cob


Class 2 - Best In Hand - Sponsored by The Ripley Collection www.theripleycollection.co.uk.

1st – Ann Holland & WP-BR Bannut Evangeline – absolutely stunning pony and beautifully presented – congratulations

2nd – Gemma Issaac & Andy Bach – a superb shire with an amazing traditional decorative mane and tail

3rd – Tammy Burge & Moorfarm Bandsman – super forward movement demonstrated with great presence

4th – Olivia Barrett & Chelsea – super selection of photos showing a lovely mini

5th – Ami Measor & Stamford Pride – a great photo showing a flowing trot

6th – Kim Parker & Harley – great condition and forward movement

7th – Kimberley Chapman & Landsend Marius – a stunning coloured showing great forward movement

8th – Mandy Knapp & Whisper – lovely condition and good momentum


Class 3 - Best Veteran 15+

1st – Sam Prior & Daisy (28) – stunning photos demonstrating peak fitness and enjoyment of life at the grand old age of 28 – congratulations

2nd – Victoria McCandless & Koolstyle (21) – great suppleness

3rd – Linda Thompson & Wee Nipper (20) – clearly enjoying his job and looking good with it

4th – Alison Rush & Savannah (29) – lovely to see her still enjoying her ridden career

5th – Kate Walsh & The Willows Web Master (18) – super cob looking extremely fit

6th – Teri McNeil & Molly (26) – looks to be in very good condition

7th – Ami Measor & Stamford Pride (18) – great presence and condition

8th – Faye Kirby & Ty (25) – obviously still a much loved pony


Class 4 - Youngstock

1st Ann Holland & WP-BR Bannut Evangeline. (3yrs)

Lovely straight looking youngster.

2nd Tammy Burge & Moorfarm Bandsman (3yrs)

Very smart correct pony.

3rd Nicola South & Ted (2yrs)

4th Tammy Burge & Moorfarm Bowman. (yearling)

5th Reanne Farrer & Penhwnllys Gambler (yearling)

6th Pamela Weisser & Orex cor Merum

7th Katy Walsh & Derrynoose Murphy (2yrs)

8th Rebecca Charles & Plasdavrene Cidaka Charm. (foal)


Class 5 – Best All Rounder - Sponsored and judged by Nibbleze www.nibbleze.net

1st Sam Prior & Daisy

2nd Pamela Weisser & Donald

3rd Kim Parker & Harley

4th Lucia Slatcher & Friars Gap

5th Rebecca Charles & Chantilly Lace

6th Katy Walsh & The Willows Web Master

7th Hannah Bunting & Khalisa

8th Becky Sturdy & Red


Class 6 - Dressage Divas

1st Nicky Gee & Menno fan de klaster

2nd Amber Dolan & Arla

3rd Victoria Mccandless & Koolstyle

4th Sharon Avison & Eppic

5th Becky Sturdy & Red

6th Rebecca Charles & Chantilly Lace

7th Linda Thomson & Wee Nipper

8th Susan Stegmeyer & Bethje Star


Class 7 - Jumping Stars

1st Ami Measor & Plucain

2nd Sharon Avison & Eppic

3rd Pie Truono & Pineapple

4th Hannah Bunting & Khalisa

5th Katy Walsh & The Willows Web Master

6th Lucia Slatcher & Friars Gap

7th Beatriz Dugdale & My Dancer

8th Sarah Roger & Millie


Class 8 - Showing Stars

1st – Laurie LaMontagne & Peanut – it’s lovely to see different showing elements with a driven mini – congratulations

2nd – Tammy Burge & Moorfarm Bandsman – great presence and motion

3rd – Robyn Broughton & Claybank Willow B – super hunter type shown off to best advantage

4th – Kim Parker & Harley – lovely photos of a super coloured

5th – Bryony Allen & Dolly – lovely condition with such a shiny coat

6th – Tracy Weston & Magic – a lot of grooming required for this gorgeous traditional

7th – Kimberley Chapman & Landsend Marius – super condition and lovely turnout

8th – Amber Dolan & Arla – a very pretty chestnut with a shiny coat



Class 9 - Mountain & Moorland

1st Emily Ham & Crossfield Glory (Welsh Sec C)

2nd Diane Tutty & Talon Tristan

3rd loan Barrett & Blaze

4th Laurie LaMontagne & Oatie

5th Delaney Kenney & Devon

6th Millie Andrews & Bemborough Cloud

7th Reanne Farrer & Lockwoods Simba

8th Emma O'hara & Joe(PB New Forest)


Class 10 - Best Riding Club Type Horse/Pony - Sponsored by Airframes Assemblies LTD www.airframes.co.uk

1st Ruth Norbury & Fergus Sings the Blues

Super riding club pony/horse well done

2nd Hannah Bunting & Khalisa

Looking lovely well done

3rd Rebecca Charles & Chantilly Lace,

Lovely well done

4th Aiden Kenny & Devon

Having lots of fun, well done

5th Pie Truono & Reno

Lovely well done

6th Delany Kenny & Aislynn

Lovely horse plenty of help

7th Emily Ham & Soltero

Lovely well done


Class 10 - Arena One Championship Entries

prev next
  • Ruth Norbury & Fergus Sings The Blues
  • Hannah Bunting & Khalisa
  • Diane Tutty & Talon Tristan
  • ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)
  • Tammy Burge & Moorfarm Bandsman (3 yrs)
  • Robyn Broughton & Claybank Willow B
  • Donna Shimwell & Ronnie
  • Ami Measor & Plucain
  • Sharon Avison & Eppic
  • Amber Dolan & Arla
  • Sam Prior & Daisy
  • Pamela Weisser & Donald
  • ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)
  • Gemma Issaac & Andy Bach
  • Sam prior & Daisy(28yrs)
  • Victoria Mccandless & Koolstyle (21yrs)
  • Laurie LaMontagne & Peanut
  • Tammy Burge & Moorfarm Bandsman (3 yrs)
  • Nicky Gee & Menno fan de klaster
  • Emily Ham & Crossfield Glory (Welsh Sec C)


Arena One Championship  -  RESULTS 


Champion -   Ann Holland & WP-BR Bannut Evangeline


Reserve Champion -   Laurie LaMontagne & Peanut



Arena two - Breeds & Types - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per class

Class 12 - Condition and Turn out - Sponsored Equine Answers Premium Supplements www.equineanswers.co.uk

1st – Ann Holland & WP-BR Bannut Evangeline – simply stunning, I can’t take my eyes off this pony – congratulations

2nd – Tracy Weston & Glaven’s Velvet Touch – superb condition

3rd – Kim Parker & Harley – very striking horse in super condition

4th – Robyn Broughton & Claybank Willow B – lovely hunter type

5th – Tracy Weston & Magic – a super traditional

6th – Faye Russell & Stanley – there’s a lot of grooming required to present a traditional to this standard

7th – Dakota Knapp & Remy – impressive plaiting and braiding

8th – Laurie LaMontagne & Oatie – super condition for a Welsh pony



Class 13 - Prettiest Mare

1st Morgan Oakley & Rosie such a pretty mare.

2nd Rose Dennnet & Fidget

3rd Terri McNeil & Molly

4th Olivia Barrett & Chelsea

5th Annie Maguson & Paint

6th Katy Walsh & The Willows Just Jess

7th Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

8th Tracy Weston & Glaven’s Velvet Touch


Class 14 - Handsomest Gelding (& Stallion)

1st Tracy Weston & Magic

2nd Pie Truono & Reno

3rd Tammy Burge & London Cockney Rebel(stallion)

4th Imogen Trevis & Henry

5th Zoe Nicholls & Logan

6th Steph Brennan & Cristiano Z

7th Olivia Barrett & Echo

8th Laurie LaMontagne & Peanut



Class 15 - Horse of a Lifetime

A class full of beautiful horses and all with a story to tell. These are all horses of a lifetime. so difficult to judge and so many stunning entries. Well done.

1st Rachel Walsh & Donn

2nd Robyn Broughton & Claybank Willow B

3rd Carolyn Page & Cupido

4th Zara Joyce & Shadow

5th Pamela Weisser & Donald.

6th Kayleigh Osborne & Marleys Moment

7th Alison Rush & Savannah

8th Emilie Murphy & Zulah

Special

Katy Walsh & The Willows Web Master

Jolene Bounday & Dare to Dream


Class 16 - Best Head Shot

A huge class with beautiful horses. Sorry I could not place more.

1st Rebecca Charles & Chantilly Lace

2nd Imogen Trevis & Henry

3rd Hilary Wooldridge & Billie

4th Zoe Nicholls & Logan

5th Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette.

6th Sam Davies & Tiny

7th Helen Dixon & Rio

8th Caroline Ball & Pixie

SPECIALS

Heidi Gaskin & Ruby-Tuesday.

Jan Nagel & Nugget



Class 17 – Trottastic

1st Sam Davis & Applejack. Very nice movement. I love this cob.

2nd Beth Middleton & Blossom. Lovely flowing movement.

3rd Heidi Gaskin & Ruby Tuesday.

4th Bethany Bond & Simba

5th Mandy Knapp & Whisper.

6th Sarah Ainley & Smartie

7th Ruth Norbury & Sparkland Cindy

8th Kim Parker & Harley.


Class 18 - Canter On

1st Rachel Walsh & Donn.

Super action shot.

2nd Laura Garcia & Ebony

wow.

3rd Beatriz Dougdale & My Dancer

4th Dakota Knapp & Remy

5th Sarah Ainley & Smartie

6th Sharon Avison & Eppic

7th Olivia Barrett & Teddy

8th Vanessa Straight & PJ


Class 19 Best Photo Edit - Sponsored and judged by Star Equine and Animal Edits

1st Ruth Norbury & Diplomatic.

2nd Mandy Knapp & Whisper

3rd Emily Nicholls & Gemini

4th Billy Jo Howe & Gossip

5th Laurie LaMontagne & Captain Courageous

6th Amelia Judge & Willow

7th Delaney Kenney & Aislynn

8th Kirsty Cyprus & Charlie


Class 20 - Life In Monochrome

A great standard of images here, well done all.

1st Linda Joseph & Foxy

Excellent composition,.

2nd Lexie Acton & Rio

Lovely image

3rd Lucia Slatcher & Friars Gap

Super natural portrait

4th Hilary Wooldridge & Billie & Smithy.

Great moment to capture on camera

5th Laurie LaMontagne & Oatie

True to life in winter

6th Lucy Fell & My Blagdon Boy.

Beautiful photo

7th Zoe Nicholls & Smartie

Nicely captured moment

8th Zara Joyce & Shadow

Nice angle to capture


Class 21 Solid Colour

1st Bryony Allen & Dolly

2nd Laurie LaMontagne Captain Courageous

3rd Vanessa Straight & PJ

4th Marybeth Walker & Bethje Star Sport

5th Tammy Burge & London Cockney Rebel(stallion)

6th Laura Garcia & Ebony

7th Sally Knight & Alfie Moon

8th Sara McComb & Back2Black



Class 20 - Arena Two Championship Entries


prev next
  • Linda Joseph & Foxy
  • Lexie Acton & Rio
  • Ruth Norbury & Diplomatic.
  • Mandy Knapp & Whisper
  • Rachel Walsh & Donn
  • Laura Garcia & Ebony
  • Sam Davies & Applejack
  • Beth Middleton & Blossom
  • Morgan Oakley & Rosie
  • Rose Dennett & Fidget
  • Rebecca Charles & Chantilly Lace
  • Imogen Trevis & Henry
  • Rachel Walsh & Donn
  • Robyn Broughton & Claybank Willow B
  • Tracy Weston & Magic
  • Pie Truono & Reno
  • ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)
  • Tracy Weston & Glaven's Velvet Touch
  • Bryony Allen & Dolly
  • Laurie LaMontagne Captain Courageous


Arena Two Championship - RESULTS


Champion -    Rachel Walsh & Donn


Reserve Champion -   Tracy Weston & Magic


Arena three - Colours, Condition & Conformation - Photo Classes - Rosettes 1st - 8th Place + Specials (where awarded) - Prize to 1st place - £3.50 per class.

 Class 23 - Best Newcomer

1st Alicia & Belle

2nd ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)

3rd Reanne Farrer & Penhwnllys Gambler

4th Laura Webster & Otis

5th Emily Ham & Martina

6th Caitlin Metcalf & Jack

7th Keeley Harvoutt & Coco (2yrs)

8th Laura Hyland & Zizzi

Special

Melissa Gerrens & Lucas Star

Richelle Hall & Hoss


Class 24 - Best Calendar Shot: April - Sponsored and judged by Paper Cuts by Hannah

A lovely class to judge, so many lovely entries! Well done everyone!

1st Linda Joseph & Foxy - brilliant photo, sums up the last few days very well!

2nd Lexie Acton & Sweet Child of Mine - beautiful photo!

3rd Kayleigh Osborne & Marley's Moment - gorgeous photo!

4th Katy Walsh with Rupert & Spider

5th Dakota Knapp & Remy

6. Marybeth Walker & Bethje Star Sport

7. Sorcha Sagarzazu & Dream Shadow

8. Morgan Oakley & Rosie


Class 25 – Make Me Smile Sponsored and judged by Great Duntan Farm Track Livery www.greatdunton.co.uk

Class 25 – Make Me Smile

1st Mandy Nutley & Handsome

2nd Morgan Oakley & Rosie

3rd Lexie Acton & Rio

4th Heidi Gaskin & Ruby-Tuesday

5th Carolyn Wildgoose & Rosie

6th Louise Anita Bailey & Mill Gitana

7th Vanessa Straight & PJ

8th Paul Timms & D&K


Class 26 – Happy Hacking - Sponsored and judged by Totally Turmeric www.totallyturmeric.co.uk

1st Linda Joseph & Foxy

2nd Isobel & Blaze

3rd Amy Lilley & Fizz

4th Melissa Gerrens & Lucas Star

5th Amelia Judge & Willow

6th Lucia Slatcher & Friars Gap

7th Zoe Nicholls & Smartie

8th Katie Walsh & Willows Web Master


Class 27 - In Memory Of ... Sponsored and judged by Diddy Delights

All the entries are amazing and it's lovely to see so many loved horses/ponies.

1st Ioan Barrett & Tynyfron Pippin.

2nd Jack Glaze & Fury

3rd Steph Brennan & Bailey

4th Carolyn Page & Jakey

5th Richelle Hall & Chip

6th Olivia Barrett &Lucy

7th Carolyn Wildgoose & Prince

8th Amber Younce &

loan please contact me to Discuss what Diddy Delights keepsake you would like as your prize.


Class 28 - Spring is in The Air

Beautiful photos showing the many signs of Spring!

1st Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

2nd Heidi Gaskin & Ruby-Tuesday

3rd Caroline Ball & Pixie & Savannah

4th Rebecca Charles & Chantilly Lace

5th Ann Mitchell & Tommy

6th Emily Ham & Martina

7th Morgan Oakley & Rosie

8th Lexie Acton & Sweet Child O Mine


Class 29 – Dressed To Impress

1st Sam Prior & Daisy

Fantastic outfits, full of colour, just awesome

2nd Emily Ham & Crossfield Glory

So elegant and a stunning turn out.

3rd Marybeth Walker & Black Beauty

Beautifully turned out, stunning colour

4th Sally Knight & Rambling Rose

This looks great fun

5th Rachel Walsh & Donn

What a great wardrobe of matchy matchy you have

6th Diane Mackarsie & Kidbys Lucky Ted

Beautiful outfit

7th Isobel & Paige (Sam Dyke)

Very pretty

8th Robyn Broughton & Claybank Willow B

Very dramatic


Class 30 - Just For Kids - Sponsored by Jumpstack and More

www.jumpstackandmore.co.uk

Well done to everyone, its fantastic seeing you all with your ponies and enjoying looking after them.

1st Isabel & Luna(Sam Dyke)

2nd Tash & Tide (Sally Bolton)

3rd Ellie & Archie(Steph Brennan)

4th loan Barrett & Blaze

5th Lara Ellis-Dennett & Millie

6th Amelia Judge & Willow

7th Nylah Vaughan & Blue Belle(Sally Knight)

8th Brandon & Charlie(Steph Brennan

SPECIAL ROSETTES

Emmy & Lillie (Keeley Harvoutt)

Isabel & Blaze(Sam Dyke)

Ellie(12yrs) & Rosie(Sam Dyke)

Ellie & Rambo(Steph Brennan)


Class 31 – Perfect Peepers

1st Dakota Knapp & Remy

2nd Faye Wressell & Stanley

3rd Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette

4th Rebecca Charles & Chantilly Lace

5th Laurie LaMontagne & Captain Courageous

6th Ruth Norbury & Sparkland Candy

7th Kayleigh Osborne & Marleys Moment

8th Jolene Bounday & Dare to Dream


Class 32 Pet of The Month

1st Mandy Knapp & Hiro

2nd Emilie Murphy & Trixie

3rd Steph Brennan & Boss

4th Lucia Slatcher & Cara

5th Dakota Knapp & Emir

6th Carolyn Wildgoose & Lucy & Charlie

7th Sarah Ainley & Eric

8th Miss Evelyn Adora Belle Dearheart & Master Maximilian Sinclaire Dearheart


Class 34 In Hand Showing Video

Message from judge - try to video in landscape as we can see the horse better.

1st Tracy Weston & Magic

A lovely moving qypsy cob and superbly turned out.

2nd Laurie LaMontagne & Peanut

A lovely miniature, straight and free movement and super condition

3rd Donna Shimwell & Ronnie

Lovely horse with good movement

4th loan Barrett & Blaze

Nice example of a B, free and straight

5th Ami Measor & Stamford Pride

Nice type and well presented

6th Rose Dennett & Oliver

Nice type and well presented show

7th Laurie LaMontagne & Captain Courageous

Lovely condition

8th Pamela Weisser & Donald

Super pony, keep straight and forward

Special

Emilie Murphy & Spring Loch

Nice type and lovely condition, keep straight


Class 35 – Ridden Showing Video

1st Ami Measor & Stamford Pride

Nicely presented

2nd loan Barrett & Blaze

Nice free movement & straight

3rd Ruby Dennett & Oliver

Lovely pony and moved nicely

4th Pamela Weisser & Donald

Love this type, just keep more straight and forward in the trot up


Class 30 - Arena Three Championship



prev next
  • Linda Joseph & Foxy
  • Lexie Acton & Sweet Child of Mine
  • Sam Prior & Daisy
  • Emily Ham & Crossfield Glory
  • Carolyn Wildgoose & Darkskies Midnight Silhouette
  • Heidi Gaskin & Ruby-Tuesday
  • loan Barrett & Tynyfron Pippin
  • Jack Glaze & Fury(Vicky)
  • Isabel & Luna(Sam Dyke)
  • Tash & Tide (Sally Bolton)
  • Dakota Knapp & Remy
  • Faye Wressell & Stanley.
  • Mandy Knapp & Hiro
  • Emilie Murphy & Trixie
  • Linda Joseph & Foxy
  • Isobel & Blaze(Sam Dyke)
  • Alicia & Belle
  • 23 ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)
  • Mandy Nutley & Handsome
  • Morgan Oakley & Rosie


Arena Three Championship Results 


Champion -   Linda Joseph & Foxy 


Reserve Champion -  Sam Prior & Daisy




Class 36 - SUPREME CHAMPIONSHIP Entries 

prev next
  • ANN HOLLAND & WP-BR BANNUT EVANGELINE (3yrs)
  • Laurie LaMontagne & Peanut
  • Rachel Walsh & Donn
  • Tracy Weston & Magic
  • Linda Joseph & Foxy
  • Sam Prior & Daisy